• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadaki üvey anne dehşeti yargıda
21 Ekim 2011 Cuma 16:03

Konya'daki üvey anne dehşeti yargıda

Konya'da Temmuz ayında işkence gördüğü için hastaneye kaldırılan ve 40 gün yaşayan 9 yaşındaki Fatih K.'nin ölümüyle ilgili açılan dava başladı.
Konya'da Temmuz ayında işkence gördüğü için hastaneye kaldırılan ve 40 gün yaşayan 9 yaşındaki Fatih K.'nin ölümüyle ilgili açılan dava başladı.
 
Tanıklar, üvey annenin Fatih'i yanan sobanın üzerine oturttuğunu, iki bacağını ranzadan atarak kırdığını ve genital bölgesine oklava sokulduğuna yönelik tüm bilgileri mahkeme heyetine aktardı.
Olay, 5 Temmuz 2011 tarihinde Konya'nın merkez Selçuklu ilçesinde ikamet eden 9 yaşındaki Fatih K'nin amcası tarafından hastaneye kaldırılmasıyla ortaya çıkmıştı. Kaldırıldığı hastanede ilköğretim öğrencisi Fatih K'nin üvey annesi Leyla K. (32) tarafından sürekli işkence görüp, yakıldığı ve genital bölgesine oklava sokularak bağırsaklarının zedelendiği ortaya çıkmıştı. 40 gün yaşayan Fatih K. tüm çabalara rağmen kurtarılamamıştı.
Bugün Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Fatih K'nin ölümüne neden olanlar hakkında açılan dava başladı. Davaya tutuksuz sanık baba Seyit Ali K. ve taraf avukatları katıldı. Hamile olduğu için yolculuk yapması tehlikeli olduğu ileri sürülen Leyla K, Alanya Kapalı Cezaevi'nden getirilemedi.

"EŞİM ÇOCUĞUN KENDİSİNİ YAKTIĞINI SÖYLEMİŞTİ"
Çocuğunun ölümüne neden olmak ve ihmali olduğu gerekçesiyle yargılanan tutuksuz sanık baba Seyit Ali K, "Bir insan kendi oğlunu öldüremez, o yüzden suçlamaları kabul etmiyorum. İlk eşim vefat ettikten sonra Leyla ile ikinci evliliğimi yaptım. İlk eşimden olan çocuklarım Fatih, Oğuzhan ve Gökhan da bizimle kalıyordu. Ben gece 04.00'da işe gidiyorum, akşam ise 21.00 sıralarında eve dönüyorum. Evliliğimizden sonra Fatih ile eşim arasında huzursuzluk vardı. Bu yüzden oğlum 1 yıl halasının yanında kaldı,
tekrar eve döndü. Bir süre sonra yine üzerinde yanıklar vardı, amcasının yanına götürdüm, hastaneye götürmesini istedim. Yanıkları Leyla'ya sorduğumda çocuk kendisi yaktı demişti. Oğlum da kendim yaktım demişti. Ben de bu işin içinden çıkamadım" şeklinde konuştu.
İşkence ve ihmal iddiaları ile ilgili mahkeme heyetinin sorularını da yanıtlayan baba, "Cesaretli bir insan olmadığım için karakola gidip şikayette bulunamadım. Oğlumu hastaneye ben götürmediğim için oğlumun genital bölgesine oklava sokulduğunu doktorlara söyleyemedim. Oğlumdaki yanıklar ve kırıklar nedeniyle ben de şüpheleniyordum, diğer çocuklara soruyordum onlar da kendisi yaptı diyordu" şeklinde konuştu.

DAYI, AMCA, YENGE VE AĞABEYİ İŞKENCEYİ ANLATTI
Mahkeme tanık olarak dinlenen Fatih K'nin ağabeyi O.K, dayısı Fatih Rüştü, yengesi Nuray ve amcası Osman K. yaşanan işkenceleri anlattı. Dayı Fatih Rüştü, "Olaydan 2,5 yıl kadar önce üvey annesi Fatih'in kollarını kırmış, çocuğu da babaannesine bırakmışlardı. Ben yeğenimi alarak evime götürdüm, 1,5 yıl kadar baktım. Sonra üvey anne ile baba gelip çocuğu aldı. Son olayda ise Fatih'i ben hastaneye götürdüm. Leyla'nın başını yarıp iğne ve iplikle tekrar diktiğini, ayağını vurarak kırdığını, banyoda yaktığını
ve banyoda kapalı tutulduğunu bana yeğenim kendisi anlattı. Poposuna oklava sokulma olayını ise yengesi ile halasına anlatmış" dedi.
Fatih'in yengesi Nuray K. ise, "Yeğenim hastaneye kaldırıldıktan sonra refakatçi olarak yanında kaldım. Yeğenim bana, evde oynarken üvey annesinin eline vurup banyoya götürdüğünü, burada genital bölgesini yaktığını söyledi. Kafasındaki yarıkları sordum, üvey annesinin ranzadan atıp sonra iğne iplikle diktiğini, saçını yolduğunu anlattı. Ölmeden birkaç gün önce ise yine üvey annesinin poposuna oklava soktuğunu söyledi. Babana söylemiyor muydun dediğimde ise, cevap vermiyordu" diye ifade verdi.

ÜVEY ANNE AÇ BIRAKIP, İŞKENCEDEN ZEVK ALACAKSIN DEMİŞ
Amca Oğuzhan K. de, kardeşinin Leyla ile evlenmesinden sonra ilişkilerinin kopma neticesine geldiğini belirterek, "Yeğenimin genital bölgesini üvey annesi yakmış, ranzadan atarak bacaklarını kırmış, bir kez merdivenlerden yuvarlamış kalça kemiği kırılmış. Günlerce evde aç bırakılmış. Bu nedenle hastanede ziyaret ettiğimde benden etli ekmek ve yumurta istemişti. Fatih annesine, 'Ben seni çok seviyorum, neden eziyet ediyorsun' dediğinde ise Leyla'dan, 'Sen ileride bundan çok zevk alacaksın, alış diye
yapıyorum' dediğini söyledi. Ağabeyim de bana bir şey söylemedi" dedi.

BİR HAFTA AÇ KALIP İŞKENCE GÖRDÜ
Mahkemede ifade verenlerden Fatih'in 14 yaşındaki ağabeyi O.K. de, "Üvey annemiz Fatih'i sürekli dövüyordu. Hatta bir defasında yanan sobaya oturtturdu. Anneme neden bunu yaptığımı sorduğumda, Fatih babanla bizi ayırmaya çalışıyor diyordu. Bir seferinde bacağı kırıldı. Biz bir yere gidip geldiğimizde mutlaka Fatih'in başına bir iş geliyordu. Annem sürekli cezalar veriyordu. Odaya hapsediyor, yemek vermiyordu. Bir seferinde bir hafta boyunca yemek vermedi, aç bıraktı. Biz yemek yerken babam Fatih'i
sorduğunda, annem 'o erkenden yedi yattı' diye yalan söylüyordu. Fatih'i de babana anlatırsan daha fenasını yaparım diyerek korkutuyordu" diyerek yaşananları anlattı.

DOKTARLAR İLK DEFA BÖYLE BİR İŞKENCE GÖRMÜŞ
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde Çocuk Acil ve Psikiyatri Bölümü'nde görevli doktorlar da tanık olarak dinlendi. Psikiyatri uzmanları, çocuğun net olarak üvey annesi tarafından işkence gördüğünü anlattığını ve ifadelerinde gerçek dışı bir anlatım olmadığını düşündüklerinin altını çizdi. Çocuğun hastaneye ilk gelişinden otopsisine kadar ilgilendiğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Profesörlerinden Meltem Energin de, mahkeme heyetine bilgi verdi.
 
Energin, "Çocuk geldiğinde üvey annesi tarafından işkence gördüğünü net bir şekilde söylüyordu. Poposunda ve genital bE, YENGE VE AĞABEYİ İŞKEölgesinde yanıklar vardı. Bu yanıklar çocuk cezalandırılmak istendiği için oluşmuş. Vücudunda kendiliğinden iyileşmeye başlamış kırıklar mevcuttu. İlk müdahaleler yapıldıktan sonra çocukta kansızlık mevcuttu. Sürekli takip edildiği için ameliyata alındı, bağırsak sert bir cismin genital bölgeden sokulması nedeniyle yırtılmıştı. İlk ameliyat yapıldı, ikinci ameliyata gerek duyuldu.
İkinci ameliyatta ise, çocuğumuz kurtarılamadı. Ben 30 yıllık hekimim böyle bir olayı ilk defa görüyorum" diyerek durumu anlatmaya çalıştı.
Sanık avukatlarının savunmasından sonra Cumhuriyet Savcısı sanık Seyit Ali K'nin de tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti bu aşama da sanığın tutuklanma talebini reddetti. Mahkeme heyeti aynı zamanda hamile olduğu için tutuklu bulunduğu Alanya Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan getirilemeyen üvey anne Leyla K'nin ise kurulacak görüntülü sistem ile ifadesinin alınmasına karar verdi.
(HİV-FM-ÖZ-Y)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA