• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadaki toplantıda önemli adım
09 Nisan 2010 Cuma 14:25

Konya'daki toplantıda önemli adım

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hedeflerininin çok daha kapsamlı bir anayasa reformu çalışmasıyla dünya standartlarının üstünde bir anayasal zemine sahip olmak olduğunu söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hedeflerininin çok daha kapsamlı bir anayasa reformu çalışmasıyla dünya standartlarının üstünde bir anayasal zemine sahip olmak olduğunu söyledi.
 
Reform İzleme Grubu'nun (RİG) 20. toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında anayasa reformuna ilişkin yürütülen çalışmalarla ilgili çok önemli bir adım atıldığını belirten Davutoğlu, TBMM'de görüşülen anayasa reform paketinin "Türkiye'nin demokratik standardını yükseltecek, vatandaşların hak ve özgürlüklerini gerçekleştirecek ve dünyanın her yerinde savunulabilecek bir çerçeve sunduğunu" kaydetti. Davutoğlu, "Hedeflerininin çok daha kapsamlı bir anayasa reformu çalışmasıyla dünya standartlarının üstünde bir anayasal zemine sahip olmak olduğunu" söyledi
    

Davutoğlu, RİG'de bu anayasa çalışmasını detaylı bir şekilde ele aldıklarını belirterek, RİG'in anayasa reformu çerçevesindeki reformlarını içeren ve Avrupa Birliği perspektifinden değerlendiren bir çalışma hazırlandığını söyledi.
    

Raporda, maddeler halinde anayasada yapılması planlanan değişikliklerin AB standartlarında neye tekabül ettiğinin gösterildiğini aktaran Davutoğlu, bu çalışmayı Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nin (ABGS) hazırladığını ve kendilerine sunduğunu ifade etti.
    

Davutoğlu, RİG olarak bu ve benzer çalışmaları yürüten kurum ve kişilere memnuniyetini dile getirerek, "Bu anayasa reformuyla birlikte Türkiye'deki çağdaşlama ve uluslararası standartlarda demokratik bir yapıya kavuşma yolundaki çabalar büyük bir ivme kazanmıştır ve bizim elimizi başta AB platformu olmak üzere uluslararası alanlarda güçlendirmiştir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA