• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’daki Suriyelilerin ekonomik potansiyelleri araştırıldı
20 Ocak 2016 Çarşamba 16:00

Konya’daki Suriyelilerin ekonomik potansiyelleri araştırıldı

Konya’da yapılan, “Suriyelilerin Ekonomik Potansiyelleri ve İşbirliği İmkanlarının Belirlenmesi” araştırmasının sonuçları açıklandı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarının açıklandığı toplantıya Konya Valisi Muammer Erol, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Toplantıda konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, araştırmayı yapmalarındaki amacın işbirliği imkanlarını ortaya çıkarmak olduğunu söyledi. Şimşek, “Suriyeli misafirlerin özelde Konya, genelde Türk iş âlemi ile nasıl bir işbirliği imkânı olur, hangi sektörler ve yatırımlarda birlikte çalışma imkânı oluru arayan sahadaki ilk çalışmayı yaptığımıza ve özgün bir eser ortaya koyduğumuza inanıyorum. Bu çalışmanın devamı olarak da Suriyeli işadamları ile bir çalışma grubu oluşturup Konya’ya yasal ve reel yatırımları teşvik etmeye dönük bir çaba içerisine gireceğimizi belirtmek istiyoruz. Konya’daki Suriyeli iş adamları ile işbirliği potansiyelini ortaya koymayı hedefleyen ve bu konuda yeni açılımlar sağlama potansiyeline sahip olan bu araştırmanın gerçekleştirilmesine katkı sağlayan, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Konya’mız ve ülkemiz adına hayırlı neticelere yol açmasını temenni ediyorum” dedi.

konya’daki-suriyelilerin-ekonomik-potansiyelleri-arastirildi-1.jpg

Projeye destek veren MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman’ın konuşmasının ardından araştırma sonuçları açıklandı.
Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertan Özensel, Konya’da kayıtlı olmayanlarla beraber 60 bin civarında Suriyeli bulunduğunu söyledi. Araştırma için Konya il merkezinde bin anket ve 300 mülakat uygulaması yapıldığını kaydeden Doç. Dr. Özensel, Suriyelilerin Konya’yı tercih etmelerinin başında iş ve yatırım imkanlarından ziyade Konya’nın dindar bir şehir olması ve hemşehri bağları temel öncelik olarak görüldüğünü belirtti.

“SURİYELİLERİN YATIRIMLARI İÇİN BÜROKRATİK ENGELLER KALDIRILMALI”
Doç. Dr. Özensel, belli bir sermayeye sahip Suriyeli yatırımcılara Türk vatandaşı olma konusunda kolaylıklar sağlanması ya da belirli oranda yatırım yapanlara geçici vatandaşlık verilmesi talep edildiğini dile getirerek şöyle konuştu;
“Suriyeli yatırımcılar, Konya’daki sektörler ve bu sektörlerin yapısı ve ekonomiye katkıları konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. Bu bağlamda MÜSİAD Konya Şubesi, KTO ve KSO marifetiyle gerçekleştirilen sektör analizleri ve raporların Arapçaya tercüme edilerek ilgili Suriyeli yatırımcıların bilgilendirilmesi sağlanmalıdır. Konya’daki Suriyeli iş adamları için veri tabanı oluşturulmalıdır. Ayrıca Suriyeli yatırımcılara, bürokratik ve hukuki işlemler konusunda destek verecek mekanizmalar oluşturulmalıdır. Konya’da faaliyet gösteren Suriyeli iş adamları ile Konyalı iş adamları arasında işbirliği ve ortaklığa zemin hazırlayacak bir ofis kurulmalıdır. Suriyeli yatırımcılar, savaş sonrası dönemde de, Konyalı iş adamları ile Suriye’de ortak yatırım yapma konusunda istekli olup, özellikle inşaat sektörü ve imalat sanayinin öncelikli sektörler olması muhtemel gözükmektedir. Konya’daki Suriyeli iş adamlarının başta MÜSİAD Konya Şubesi olmak üzere ilgili meslek odalarına üye kabulünü talep etmektedirler."

"KONYA İYİ TANITILMALI"
Suriyeli iş adamlarının Konya’nın iş potansiyelinin ve imkânlarının Arap dünyasının tanınmadığını, iyi bir tanıtımın Konya’ya ciddi bir Arap sermayesinin girmesinin söz konusu olacağını ifade ettiğini söyleyen Doç. Dr. Özensel, "Konya’da yatırım yapmaya istekli Suriyeli işadamlarının çocuklarını gönderebilecekleri, eğitim kalitesi yüksek, ilk ve orta öğrenim okullarına olan talepleri de sıkça dile getirilmektedir. Suriyeli nitelikli elemanların hızla Türkçe öğrenmelerinin sağlanması gerekmektedir. Suriyeli misafirlerin diploma denkliklerinin sağlanarak mesleklerine yönelik işlerde çalışmalarına imkân sağlanabilmesi mümkün görünmektedir. Suriyeli misafir çalışan personelin çalışma izinleri konusunda mali yükümlülüklerin azaltılması ve resmi prosedürün kısaltılması talep edilmiştir. Suriyeli çalışanlara sigortalı olma imkânın getirilmesi ya da işvereni yükümlülükten kurtaracak, çalışanlara sağlık ve sosyal imkânları sağlayacak bir düzenlemenin hızla gerçekleştirilmesi talep edilmektedir. Suriyeli doktorların çalışabilecekleri ve en azından sadece Suriyeli vatandaşları muayene ve tedavi edecekleri sağlık merkezlerinin kurulması talep edilmektedir” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından araştırma raporu MÜSİAD Konya 0ube Başkanı Lütfi Şimşek tarafından Konya Valisi Muammer Erol’a verildi.

 
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA