• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadaki Müze-i Hümayun restore ediliyor
31 Temmuz 2010 Cumartesi 11:23

Konya'daki Müze-i Hümayun restore ediliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu'nun ilk müzelerinden olan Müze-i Hümayun'u Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında aslına uygun olarak restore ediyor.
     Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konya'daki tarihi eserlerin yeniden canlandırılmasını için Mevlana Kültür Vadisi Projesi'ni hayata geçirdiklerini söyledi.
     Proje ile kent merkezinin yenilenmesi ve Selçuklu başkentine yakışır bir hale getirilmesini amaçladıklarını ifade eden Akyürek, proje kapsamında kent merkezindeki Müze-i Hümayun'un restore edileceğini bildirdi.
     Müze-i Hümayun Konya şubesinin 1901 yılında Konya Valisi Avlonyalı Mehmet Ferid Paşa ve Milli Eğitim Müdürü Azmi Beyin teşebbüsü ile Konya İdadisine bağlı olarak yapıldığını anımsatan Akyürek, Müze-i Hümayun'un Konya Şubesi adıyla açıldığını belirtti.
     Müze-i Hümayun-un Sultan II. Abdülhamit döneminde ünlü ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey'in müdürlüğünü yaptığı bir devlet müzesi olduğunu dile getiren Akyürek, şunları kaydetti:
     ''Tek katlı, iki bölümden oluşan, taş ve tuğlanın beraber kullanıldığı kagir yapım sitemiyle yapılmış olan Müze ahşap makas konstrüksiyonlu çatı sistemine sahip tarihi bir yapıdır. Cumhuriyetten sonra, 1925 yılında, Bakanlar Kurulu kararı ile Mevlana Dergahı, müze haline getirilmiş 2 Mart 1927'de ''Asar-ı Atika Müzesi'' adıyla ziyarete açılmıştır. Müze-i Hümayun Konya Şubesinde bulunan eserler de bu dönemde Mevlana Müzesi'ne nakledilmiş ve yapı boşaltılmıştır. Daha sonraki dönemlerde yapı içinde tadilatlar yapılmış ve karma ortaokulu lojmanı olarak da kullanılmıştır. ''
     Projeye Konya Tren Garı'ndan Kazım Karabekir Caddesi, Kültür Park ve Kent Meydanı'nı da içine alarak Mevlana Kültür Merkezi'ne kadar olan alandaki tarihi eserlerin restore edilerek turizmin canlandırılmasını hedeflediklerini dile getiren Akyürek, ''Kenti Selçuklu başkentine yakışır bir hale getirmeyi amaçlıyoruz'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA