• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadaki bu uygulama Türkiyede ilk!
05 Nisan 2010 Pazartesi 13:10

Konya'daki bu uygulama Türkiye'de ilk!

Tıp tarihi için önemli uygulama...
Bebeklerin doğum öncesi yaşadığı olumsuzlukları en aza indirmek ve bebek ölümlerinin önüne geçebilmek amacıyla hastane personeline yönelik verilen “Yeni doğan Canlandırma Kursu” Türkiye’de ilk kez Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirildi. Başarı ile uygulanan eğitimlerin ardından katılımcılara başarı sertifikası verildi.
 
Uzaktan eğitim modelini Türkiye’de uygulayan ilk üniversite olduklarını belirten Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, “Uzmanlar tarafından sanal ortamda hazırlanan görsel videolar, cd ile 24  kursiyere dağıtıldı. Uygulamalı bölümler sınıf ortamında kursiyerlere anlatıldı. Yapılan değerlendirme sonunda ise tüm kursiyerlerimiz başarılı olarak sertifika almaya hak kazandı” dedi.
 
Kursun yeni doğan bebeklere, doğum sonrası yapılacak işlemleri standardize etmeyi amaçladığını belirten Prof. Dr. Örs, “Bütün dünyada doğum sonrası bebeklere uygulanacak bakım ve tedavi yöntemleri için benzer eğitim materyalleri uygulanıyor. Ülkemizde de bugüne kadar yaklaşık 30 bin sağlık çalışanı bu eğitimi aldı” diye konuştu.
 
Eğitimin Türkiye’de yeni doğan bebeklerde ölüm oranlarının azalmasına büyük katkı sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Örs, “Bebek ölümleri 1 yaşına gelmeden olan ölümleri içine alıyor. Bunun önemli kısmını daha çok 1 ay içinde olan yeni doğan ölümleri oluşturuyor. Ülkemizde bebek ölümleri bu eğitimlerin yaygınlaşması ile son zamanlarda binde 13’lere kadar geriledi. Amacımız bu oranı binde 6 - 7 oranına indirebilmek” şeklinde konuştu.
 
Uzaktan eğitime çocuk doktorları, kadın doğum uzmanları, anestezi uzmanları, ebe, hemşireler ve sağlık personelin katıldığı belirten Prof. Dr. Örs, katılımcıların teorik ve pratik olarak sınava tabi tutulduğunu, ardından sertifika verildiğini de sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA