• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyadaki boşanmalar en çok bu sebepten!
06 Mayıs 2010 Perşembe 12:43

Konya'daki boşanmalar en çok bu sebepten!

İl Genel Meclisi, Konyadaki boşanmaları araştırarak, gelenekler ve eğitimsizlik nedeniyle yaşanan boşanmalara neşter vurdu.
İl Genel Meclisi, Konya’daki boşanmaları araştırarak, gelenekler ve eğitimsizlik nedeniyle yaşanan boşanmalara neşter vurdu. Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu’nun konu ile ilgili hazırladığı raporu okuyan Komisyon Başkanı Erdal, “Bazen bir eşarbın markası bile boşanmaya neden olabiliyor” dedi.
 
İl Genel Meclisi, 2010 yılı Mayıs ayı toplantılarının dördüncü birleşimini gerçekleştirdi. Toplantının açılışında konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, geçen ay kurulan Kadın-Eşitliği Komisyonu’nun yaptığı araştırma sonucunda Konya’da 2 bin 757 boşanma davası açıldığı ve yaklaşık 2 bin yuvanın yıkıldığının tespit edildiğini kaydetti. İl Genel Meclisi olarak birçok konuda olduğu gibi önemli bir sosyal yara olan aile içi sorunlar ve boşanmalara parmak basmak için de çalışmaların hızla devam edeceğini dile getiren Başkan Selvi, “Geçen ay aldığımız kararla ilk çalışmasını yapan Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonumuz bugün detaylı çalışmalarını sunacaktır. Ülkemizde boşanmalar ve mahkemelerin yükleri git gide artıyor. Dolayısıyla sosyal bir sorun olan bu konunun araştırılıp gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu manada komisyonumuza çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.
 
Konya’daki boşanmalara yönelik yapılan komisyon çalışmalarını Meclis 1. Başkan Vekili ve Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Leyla Erdal okudu. Boşanma konusunda Konya il merkezindeki boşanmaların sebeplerindeki en üst noktaları komisyon üyeleri Hüseyin Ürün, Adem Şahin, Hasan Akça ve Lokman Candan ile birlikte araştırdıklarını dile getiren Erdal, “Konya’da Aile mahkemeleri ile yapılan görüşmeler sonucu şehrimizde açılan dava 2 bin 757, karara bağlanan ise bin 932 adet olmuştur. Bizim için bir çiftimizin bile boşanmasının önüne geçmek bizim için çok önemli olup, bu tür mutsuzlukların yaşanmaması adına, bizler de İl Genel Meclisi olarak bunun bir sosyal sorumluluk olduğu bilinci ile üzeremize düşeni yapacağız” diye konuştu.
 
Konya’da yaşanan boşanma vakalarının yüzde 98’inin şiddetli geçimsizlik, yüzde 2’sinin ise zina ve terk olarak ortaya çıktığına dikkat çeken Erdal, bazen düğün alışverişlerinde bir eşarbın markasında çıkan anlaşmazlığın bile boşanmaya kadar gittiğini vurguladı.
 
Konya’da şiddetli geçimsizliğin sebepleri irdelendiğinde çok farklı nedenler ortaya çıktığını belirten Erdal, “Problemler evlilik öncesinde mihr ve hediyeleşme gibi sebeplerle aileler arasında başlamakta, bu da evliliğin ilk yıllarında boşanmaya varacak sıkıntılara sebep olmaktadır. Bir takım evlilikler ise aynı sebeplerden dolayı nikah öncesi ya da fiziki evlilik gerçekleşmeden nikah sonrasında sona ermektedir. Abartılı düğün masrafları sonrasında meydana gelen ekonomik sıkıntılar, ailelerin çiftlerin günlük hayatlarını yaşamaya izin vermemeleri-aile müdahaleleri, tarafların birbirini yeteri kadar tanıyamamaları, aile içi iletişimsizlik ve eşlerin birbirine zarar vermeleri ve cinsel bilgisizlikten kaynaklanan sıkıntıların da boşanmalarda önemli etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca TV dizilerinden yanlış etkilenmeler, gençlerin aile onayı olmadan ya da ailelerinden habersiz evlenmeleri, ebeveynlerle çiftlerin çözümsüze gidecek sorunları, problemlerini ailelerine açmadan kendi kendilerine çözüm noktasında çıkmaza girmeleri de boşanmalara etki etmektedir. Boşanmalarda annelerin eğitiminin çok önemli olduğu görülmektedir. Bu nedenle aile içi eğitimlere önem verilmeli, bu sebepleri yok edecek çözümlere yönelik projeler hazırlanması ve geliştirilmesi komisyonumuzca mütalaa edilmiştir” diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA