• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada Yeşil Ekonomiler konferansı
06 Aralık 2011 Salı 14:11

Konya'da ''Yeşil Ekonomiler'' konferansı

Konya'da, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından, bölgede enerji verimliliği konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla ''Yeşil Ekonomiler'' konferansı yapıldı.
Konya'da, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) tarafından, bölgede enerji verimliliği konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla ''Yeşil Ekonomiler'' konferansı yapıldı.
MEVKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Karaman Valisi Süleyman Kahraman, bir otelde düzenlenen konferansta, insanoğlu ve çevre arasında yüksek seviyeli bir ilişki gerçekleştirilirse, çevre sorunlarının kısa sürede aşılacağını söyledi.
 
Bunun en güzel örneğinin Karaman'ın Ayrancı ilçesinde inşası başlayan tesis olduğunu vurgulayan Kahraman, ''Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da Enerji Bakanımız Taner Yıldız'ın da katıldığı bir tanıtım toplantısı yapıldı. Karaman Ayrancı'da inşa edilecek olan tesisimiz, güneş enerjisini, rüzgar enerjisini ve doğal gazı kullanarak elektrik üretecek. Hem insanoğlunun enerji talebine cevap veren hem de tabiatın dilinden anlayan bu tesisle birlikte Karaman 'Yeşil Enerji'de önemli bir merkez haline gelecek'' dedi.
 
Yeşil enerjinin sadece Türkiye'nin değil dünyanın çıkış noktası olduğunu anlatan Kahraman, doğal gaz konusundaki yatırımların ve doğal gaz kullanımının artmasının hem sosyal hem de doğal çevreye olumlu yansımalarına şahit olduklarını ifade etti.
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise ülke genelinde yapılan çalışmalarla kendi yaptıkları çalışmaların aynı ya da birbirine yakın olmasına özen gösterdiklerini söyledi.
 
Türkiye'nin enerji açısından iki önemli sorunu olduğuna dikkati çeken Doğan, bunlardan birinin enerji arzı problemi diğerinin ise enerjinin verimli kullanılamaması olduğunu belirtti.
Bölgede, maliyeti düşük olacak güneş enerjisi projeleri hazırladıklarına değinen Doğan, ''Bakanlığa teklif ettiğimiz projede yaklaşık 60 milyon metrekarelik bir alanı güneş enerjisi alanı olarak ayırdığımızı ifade ettik'' diye konuştu.
Konya'da, sanayinin teşvik edilmesine yönelik bir tutum izlediklerini de açıklayan Doğan, önümüzdeki yıl Konya'da bir AR-GE merkezi kurmayı hedeflediklerini bildirdi.
''Yenilenebilir enerji, istihdamı da artıracaktır''
MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman da içinde bulunulan yüzyılda ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin, o ülkede harcanan enerji miktarıyla doğru orantılı olarak değerlendirildiğini dile getirdi.
Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığını anlatan Akman, Türkiye'de gün geçtikçe enerji ihtiyacının arttığını, artan ihtiyaca cevap vermek amacıyla değişik enerji kaynaklarının kullanılmaya başlandığını söyledi.
 
Enerji üretiminin ekosisteme verdiği zararlar göz önüne alındığında, tüketilen her enerjinin yaşanılan çevreye ve ekonomiye etkisinin mutlaka olduğunu açıklayan Akman, şunları kaydetti:
''Günümüzde dünyada enerji ihtiyacının büyük bir kısmı, hidrolik enerjiden ve fosil yakıtlardan sağlanmaktadır. Dünyadaki ekonomik gelişmelere paralel olarak artan enerji talebinin karşılanmasında oldukça rol oynayan fosil yakıtlardan petrol ve doğal gazın sınırlı ülkelerde yer alması, yeni kaynak arayışlarını hızlandırmaktadır. Doğanın içinde bir sonraki gün tekrar kullanılabilen, hidrolik, güneş, rüzgar ve jeotermal gibi doğal kaynaklar yenilenebilirdir. Yenilenebilir enerji alanında yeni çalışmaların yapılması iş imkanları sağlayacak, istihdamı da artıracaktır.''
6 oturumda gerçekleşecek konferansın, yarın sona ereceği bildirildi. ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA