• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada yabancı isim çılgınlığı!
02 Nisan 2009 Perşembe 10:42

Konya'da yabancı isim çılgınlığı!

Yabancı isimlerle işyeri açma ve tabelalarda yabancı kelimeler kullanma her geçen gün artıyor.
Yabancı isimlerle işyeri açma ve tabelalarda yabancı kelimeler kullanma konusunda dilin ve kültürün yozlaşması adına büyük erozyonlar yaşandığı bu dönemlerde tabelalarımız, isimlerimiz, dilimiz resmen işgal altına alındı.
 
Sadece büyük işyerleri ve alışveriş merkezleri değil, kasabından dükkânına, berberinden manavına kadar her yerde yabancı isimler kullanılıyor. Özellikle İngilizce kelimeler dilimize alabildiğine yerleşti. Üstelik bu kelimeleri artık bir İngiliz gibi telâffuz etmeye başladık.
 
Tabelalardaki yabancı isim hâkimiyeti Konya’yı da sararken her kesimden ülkemiz insanı, her gün kelime dağarcığına yenilerini ekliyor. Bu kelimeleri büyük bir istek ve gayretle öğrendiği için, bir süre sonra o kelimelerin Türkçe karşılıklarını unutuyor. Derken dildeki bu dönüşüm tabelalara da yansıyor. Tabelalar yabancılaştıkça, insanlarda daha fazla yabancı hayranlığı oluşuyor. Yabancı hayranlığı daha fazla yabancı kelime kullanmayı doğuruyor. Ve bir kısırdöngü devam edip gidiyor.
 
Konya’da kentin en işlek merkezlerinde, yabancı dille konulan mağaza adlarının, özellikle giyim mağazaları, kafe ve pastaneler, kuaför salonları, internet ve oyun salonları gibi işletmelerde yoğunlaştığını görüyoruz. Bu işletmelerin tabelalarına baktığımız zaman, mağaza adı olarak bazılarının tamamen yabancı sözcükler kullandığı, bazılarının, sözcüklerin Türkçeleşmiş şekilleri varken yabancı harflerle yazdıkları görülmektedir.
 
Yapılan bir araştırmaya göre, “Günlük hayatta Türkçenin yeterince doğru kullanıldığını düşünüyor musunuz?” Sorusuna 56 kişi evet, 326 kişi hayır, 13 kişi ise kararsızım, cevabı vermiştir. Bu araştırma, çoğu insanın milli birliğimizin en büyük birleştiricisi olan dilimizin yanlış kullanımının teoride farkında olsa bile, pratiğe dökülmediğinin göstergesidir.
 
Selçuk Üniversitesi Türkçe Topluluğu’nun 2008 yılında kent merkezindeki iş yerlerine yabancı isim verilmesinin önüne geçebilmek amacıyla başlattığı imza kampanyasında, aralarında esnaf, öğrenci ve memurların da bulunduğu 13 bin duyarlı kişiden imza toplanmıştı. Ama olay imza toplamakla çözümlenemeyecek boyuta geldiğinden, durumdan rahatsız olan vatandaşlar belediye meclislerinin alacakları bir karar ile yabancı isimle işyeri açacak olan girişimcilere ruhsat vermemekle işe başlayabilirlerini düşünüyorlar.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA