• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada uzmanlık eğitimi alıyorlar
04 Şubat 2013 Pazartesi 15:52

Konya'da uzmanlık eğitimi alıyorlar

Afganistan'ın Belh vilayetinden Türkiye'ye gelen mühendisler, Konya'da tarım ve hayvancılık alanında uzmanlık eğitimi alıyor.
Afganistan'ın Belh vilayetinden Türkiye'ye gelen mühendisler, Konya'da tarım ve hayvancılık alanında uzmanlık eğitimi alıyor.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Konya Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı (SADAV) ve Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında gelen 10 kişilik ekip, Konya'da bulunan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde uzmanlık eğitimi görüyor.
     Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Özdemir, ''Proje kapsamında Konya'da bulunan Afgan mühendislere, hayvancılık, tarım, buğday yetiştiriciliği, buğday ıslahı dallarında eğitim veriyoruz'' dedi.
     Afgan mühendislerin iki aşamalı proje kapsamında Türkiye'de olduklarını dile getiren Özdemir, 10 kişilik ekibin, 4 aylık eğitimi tamamlamasının ardından ülkelerine döndükten sonra diğer 10 kişilik ekibin geleceğini belirtti.
     Özdemir, bu kapsamda enstitüde buğday, ayçiçeği, mısır ıslahı, bitki sağlığı ve hastalıkları, bitki zararları, bitki kalitesi ve hayvancılık konularında mühendislere uygulamalı ve teorik eğitimin verileceğini vurguladı.
    
     -Balıkçılık ve tavukçuluk eğitimi de verilecek-
    
     Afgan mühendisleri en kapsamlı bilgi ve deneyim ile ülkelerine göndermeyi hedeflediklerine dikkati çeken Özdemir, ''Afgan arkadaşlarımızın ayrıca balıkçılık ve tavukçuluk konusunda da özel sektörde eğitim almasını sağlayacağız'' diye konuştu.
     Enstitüde görevli gıda mühendisi Berat Demir de Afgan mühendislere buğday ile ilgili fiziksel analizleri anlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:
     ''Özellikle ekmeklik buğdaylarda glutenin mukavemeti, uzayabilirliği, direnci gibi konuları öğrettik. Teknolojik boyutta da bizim için önemli olan ekmek kalitesi, görünüşü, hacmi, ağırlığı. Bütün bunları gösteren ekmek denemesi yaptık.''
    
     -Kuraklıkta da ziraat yapmasını öğreniyorlar-
    
     Afganistan'dan gelen ziraat mühendisi Muhammed Hüseyin Azimi ise kendilerine verilen eğitimin çok faydalı olduğunu dile getirdi.
     Enstitüde bulunan seralarda özellikle kuraklıkta da ziraat yapılabileceği konularında eğitim aldıklarının altını çizen Azimi, şunları kaydetti:
     ''Afganistan'da böyle bir imkanımız yok. Ne olursa olsun yine de biz burada bir şeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Böyle bir imkan ülkemizde şimdi olmasa da gelecekte olmasını bekliyoruz. Afganistan'ın bazı bölgelerinde yağış az olur. Biz de burada öğrendiklerimizi o bölgelerde uygulayacağız. Bir haftadır tarım ve hayvancılık konularında eğitim gördük. Bize bu fırsatı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Türk halkı bizim kardeşimizdir. Bu kardeşliği devam ettirmek ise biz gençlerin vazifesidir.''  AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA