• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada uyuşturucuya savaş açıldı
12 Temmuz 2013 Cuma 10:44

Konya'da uyuşturucuya savaş açıldı

Konya Emniyet Müdürlüğü, uyuşturucuyla mücadele noktasında çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şehrimizde uyuşturucu madde bulundurmak, kullanmak ve satmak suçlarından 3 yıl içerisinde ...
Konya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Narkotik Büro Amirliği ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü, uyuşturucuya savaş açtı. Uyuşturucunun şehrimize girişini önlemek amacıyla giriş ve çıkış noktalarında Uzman ekipler ve 2 adet Narkotik köpeği ile uygulamalar yapılıyor. Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Konya AMATEM’in faaliyetlerine devam ettiğini, 25 yataklı hastaneye büyük ilginin olduğunu söylüyor. Yapılan projelerle birçok gencin topluma kazandırıldığını dile getiren Namal, ‘‘TUBİM ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz ‘Yarınlarımız Aydın Olsun’ ve MEVKA destekli ‘Sağlıklı Nesil Güvenli Toplum’ projeleri ile 52000 lise ve üniversite öğrencisi ile 1200 öğrenci velisine seminer faaliyeti düzenlendi. 47 madde bağımlısı ile bunların 115 yakınına uzmanlarca terapi uygulaması sağlandı’’ dedi.
3 YILDA 703 KİŞİ TUTUKLANDI
Emniyet Müdürlüğü istatistiklerine göre, Uyuşturucu madde bulundurmak, kullanmak, satmak suçundan 2010 yılı içerisinde 929 kişiye işlem yapılarak 169 kişi tutuklandı, 2011 yılında ise 924 kişiye işlem yapılarak 189 kişi tutuklandı. 2012 verilerinde ise 694 kişiye işlem yapılarak, 345 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2013 yılında da Emniyetin uyuşturucu madde ticareti yapan şahıs ve gruplara yönelik olarak çalışmalarının hızla devam ettiği açıklandı.
UYUŞTURUCU KULLANIM YAŞ ORTALAMASI 18-30
Konya Emniyet Müdürlüğünden alınan bilgilere göre; ‘‘Konya’da Uyuşturucu madde satışı ve kullanımında 1980-1990 yılları arasında esrar maddesi suçlarının çoğunlukta olduğu, 2000’li yılların ardından ise esrar maddesinin yanı sıra sentetik hap suçlarında da artış olduğu gözlemlendi. Sokak satıcıları ve ilimize dışarıdan uyuşturucu sevk eden kişilere yönelik yapılan planlı çalışmalarda ilimizde satılan uyuşturucu maddelerin kaynağı konusunda net bilgilere ulaşıldı. Bu bilgilere göre esrar maddesinin; Kontrolü az ve zor olan kırsal bölgelere ekilen ve çatı aralarında yetiştirilen kenevir bitkilerinden, Hatay, Adana, Mersin, Antalya, Şanlıurfa, Diyarbakır, İstanbul, Samsun, Aksaray, Giresun illerindeki esrar maddesi satıcılarından temin edildiği tespit edildi. Ecstasy Hapın ise Hollanda ülkesinden, İstanbul, Antalya ve Hatay’da ki ecstasy hap satıcılarından temin edildiği tespit edildi. Uyuşturucu olay sayıları ile uyuşturucu olaylarına karışan şüpheli sayıları değerlendirildiğinde Karatay ilçesinde uyuşturucu probleminin daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun sebebi Sedirler, Mezbaha, Fetih, Doğuş, Çimenlik, Tatlıcak mahalleleri ile özellikle Yeni Mahalle’de uyuşturucu ticareti ve kullanımı suçlarına karışan şüphelilerin çok olmasıdır. Kent kapsamında yapılan yakalamalarda tutulan istatistiki bilgilerde kullanıcıların çoğunluğunun 18-30 yaş grubu olduğu gözlemlenmektedir. Son 2 yıl içerisinde afyon ve türevlerinden olan eroin maddesi kullanımı da şehrimizde kullanılmaya başlanmıştır’’ denildi.
‘GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN ARINDIRMALIYIZ’
İnsanların bu tür kötü alışkanlıklara özenirlik ve rol model benimseme sonucunda başladığını ifade eden Namal, ‘‘İnsanların uyuşturucu maddeye eğim göstermesindeki önemli sebeplerden birisi de Rol modelleri. Gencin kendisine örnek aldığı kişiler, bazı maddelere başlamasını kolaylaştırır. Örneğin ağzında sigara ile çekilmiş pozları olan bir ünlüye hayran olan bir genç, onu taklit etmek, onun gibi çekici görünmek için sigaraya başlayabilir. Bu yönden gerek medyada gerekse anne ve babalara görev düşmektedir. Gençler aile içinden ve çevresinden başlamak üzere iyi rol modeller bulabilmelidir. Bu faktörlerin dışında Aile ile ilgili faktörler, Sosyal faktörler, Kişilikle ilgili faktörler, Rol model faktörü, Genetik faktörleri büyük rol oynamaktadır’’ şeklinde ifade etti. SAMİ GEDİZ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA