• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada utandıran görüntüler
05 Eylül 2011 Pazartesi 09:49

Konya'da utandıran görüntüler

Kültür Turizm Bakanlığına en fazla kazandıran müzeler arasında ikinci sırada olan Mevlana Müzesine maalesef bakanlık aynı ilgiyi göstermiyor.
Kültür Turizm Bakanlığına en fazla kazandıran müzeler arasında ikinci sırada olan Mevlana Müzesi’ne maalesef bakanlık aynı ilgiyi göstermiyor.
Topkapı’dan sonra Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen müze olan Mevlana Müzesi siyaset ve bakanlık ilgisizliğine adeta kurban ediliyor. En fazla kazandırdığı halde neredeyse bakanlıktan hiç ilgi görmeyen Mevlana Müzesinde maç kuyruğunu andıran görüntüler, bakanlık tahsisi olmadığı için yapılan rehbersiz ziyaretler, Mevlana’ya yakışmayan etraftaki çirkinlikler, turistleri ve ziyaretçileri rahatsız eden dilenciler ve daha bir çok olumsuzluk UTANDIRAN GÖRÜNTÜLER olarak hafızalara kazınıyor.

MİLLETVEKİLLERİ SORUMLU

Hazreti Mevlana’yı ziyaret etmek, Konya'nın manevi ikliminden istifade etmek üzere dünyanın her yerinden birlerce, yüzbinlerce, milyonlarca ziyaretçi şehre akın ediyor. Hızlı trenle birlikte bu sayının üç beş kat daha artacağı düşünüldüğünde, Kültür Turizm Bakanlığı’nın Konya için yaptıkları neredeyse yok hükmünde kabul ediliyor. Konya Milletvekillerinin bu eksiklikleri ve ihtiyaçları bakanlık gündemine taşımaması ya da yeterince taşımaması sorunun yıllardır aynı şekilde sürmesine neden oluyor.

ZİYARETÇİLER RAHATSIZ EDİLİYOR

Mevlana Müzesi etrafındaki dilenci, cevşenci, kokucu ve boyacılar ziyaretçileri adeta taciz ediyor. Park sorunuyla ziyarete başlayan turistler etraflarını saran dilencilerden kurtulup kendilerini içeriye attıklarını düşünürken tam o sırada maç kuyruğu gibi bilet kuyruğuna giriyor. Hiç bilmediği görmediği ilk kez geldiği Mevlana Müzesi'nde kendilerini bilgilendirecek rehbere ihtiyaç duyan ziyaretçiler maalesef etrafa bakınmakla yetiniyor. Konya, Ankara’dan ve siyaset kurumlarından etrafı mükemmel, girişi çıkışı ferah, rahatsız edilmeyen ve ettirilmeyen, bir huzur almaya gelen insanların huzur aldığı, bilgilendiği ve Mevlana’ya doya doya ziyaret yaptığı bir müze istiyor, acaba çok şey mi istiyor? 
Yeni Konya
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA