• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada uluslararası sempozyum
20 Ekim 2011 Perşembe 11:11

Konya'da uluslararası sempozyum

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu Belediyesi, Selçuk ve Konya üniversiteleri tarafından düzenlenen, ''Selçuklularda Bilim ve Düşünce Sempozyumu''nun açılış töreni gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanlığı himayesinde Selçuklu Belediyesi, Selçuk ve Konya üniversiteleri tarafından düzenlenen, ''Selçuklularda Bilim ve Düşünce Sempozyumu''nun açılış töreni gerçekleştirildi.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bir otelde düzenlenen sempozyumun açılışında, Selçukluların dünya tarihinde çok önemli, nadide bir devlet olduğunu bildirdi.
 
Selçuklu Devleti'nin kurulduğu coğrafyada bugün 27 ayrı devletin yer aldığını ifade eden Altay, Selçukluların, hakim olduğu bölgede siyasi, dini ve ilmi anlamda birçok yeniliğe imza atan bir devlet olduğunu söyledi.
Altay, Selçukluların bilim ve düşünce alanında çığır açtığını belirterek, ''Bugün dünyanın hayatını etkileyen Biruni, İbni Sina, Mevlana, Maturidi ve Konevilerin yetiştiği bir devirdir Selçuklu devri. Bu devir İslam medeniyetinin altın çağıdır. Bu yüzden Selçuklu devleti ayrıca, incelenmesi gereken, ele alınması gereken bir devlet. Ayrıca Selçuklu'yu bu kadar yücelten bir arada yaşayabilme pratiğinin örneğini dünyaya en iyi şekilde sunmasıdır'' dedi.
 
Selçukluların birçok etnik grup arasında saygı ve sevgiyi sağladığını, bugün her düşünceden insanın hoşgörü devleti Selçuklu'yu tartışacağını dile getiren Altay, şöyle konuştu:
 
''Dünya'nın Selçukluları yeniden tanımaya ihtiyacı var. Selçuklu'nun bıraktığı miras farklı bir önem taşıyor. Sahip olunan kültürel mirası ihya etmeyi bir ideal olarak belirledik, bu yönde ciddi adımlar attık. Tarihe tanıklık etmiş bir şehirde bulunmak büyük bir gurur kaynağı. Selçukluya olan vefamızı her şartta göstereceğiz. Sadece tarihi eserlerle yetinmeyeceğiz. Aynı zamanda Selçuklu'nun bilim ve düşünce hayatının yansımalarını da koruyacağız. Köklerini aldığımız Selçuklu'nun adını yaşatan bu kültürün dünyada eşi benzeri yok. Bu tarih bilinci bizi elbette sorumluluklar yüklemektedir. İşte bu sempozyum sorumluluklarımızı yerine getirmemiz için bir fırsat. Bilim dünyasını Konya'da buluşturan bu sempozyum, kadim medeniyetimizi geleceğe taşıyacak kültürel bir fırsattır.''
 
Altay, sempozyumda himayelerini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve diğer emeği geçenlere teşekkür etti.     
 
 
-Selçuklu tarihi incelenmeli-
    
Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Mustafa Demirci ise Selçukluların İslam tarihine girişlerinin, bilim ve düşünce hayatına birçok katkı sağladığına dikkati çekti.
 
Demirci, Selçuklu tarihinin mutlaka incelenmesi gerektiğini, ancak akademik dünyada Selçuklu tarihi üzerine çalışan kişi sayısının 5'i geçmemesinin üzüntü verici olduğunu bildirdi.
 
Sempozyumun akademik dünyaya yeniden yol göstereceğini vurgulayan Demirci, ''Türkiye'den başka bir ülkenin Selçuklu tarihine sahip çıkacağını pek sanmıyorum. Türkiye'de de buna Konya, Selçuklu Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi sahip çıkacak. Biz bu sempozyumu 10 yıl önce tasarladık'' diye konuştu.
 
Demirci, sempozyum için uluslararası çapta duyuru yaptıklarını, organizasyona tebliğ sunmak üzere 500 kişinin müracaat ettiğini aktardı.
 
3 gün sürecek olan sempozyuma 21 ayrı ülkeden 120 akademisyenin katılacağı, sempozyumda 116 tebliğ sunulacağı kaydedildi.
 
Sempozyum açılış törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen ile davetliler katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA