• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada üç oda bir ilke imza attı
19 Haziran 2011 Pazar 11:54

Konya'da üç oda bir ilke imza attı

KTO, KSO ve KTB, AK Partinin Konyada aldığı yüzde 70 oy oranı temsilinin hizmet olarak yansımasını istiyor

KTO, KSO ve KTB, AK Parti’nin Konya’da aldığı yüzde 70 oy oranı temsilinin hizmet olarak yansımasını istiyor

 

Konya’nın üç önemli sivil toplum kuruluşu bir ilki gerçekleştirerek müşterek meclis toplantısı düzenledi. Ticaret Borsası’ndaki Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası’nın Meclis toplantısından, bundan böyle Konya meselelerinde ortak hareket etme kararı çıktı. Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları, Türkiye’nin ortaya koyduğu 2023 hedefine ulaşırken Konya’nın ekonomik alanda hak ettiği konuma gelmesi için ortak çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Başkanlar, 12 Haziran seçimlerinde iktidar partisine en yüksek desteği veren Konya’nın bunun karşılığını hizmet olarak almasını istedi.

Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası Haziran Ayı Meclis Toplantısını birlikte gerçekleştirerek, bir ilke imza attı. Konya Ticaret Borsası’ndaki toplantıda Meclis Başkanları divanda, Yönetim Kurulu Başkanları da sırada oturarak birlik beraberlik fotoğrafı verdi.

“Birlik beraberliğimizi sürdürmeliyiz”

Toplantıda ilk olarak konuşan Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Borsa olarak, ilki gerçekleştirilen toplantının Konya’ya hizmet olarak yansıması temennisinde bulunarak, “Konya ürettiği ürün çeşidiyle dünyanın neresinde olursa olsun her ülkenin ihracatını karşılayacak potansiyele sahiptir. Devam eden projelerin kısa sürede tamamlanması ilimizin ekonomik ve sosyal hayatı açısından son derece önemlidir. Bu süreçte Konya’ya KOP İdaresi Başkanlığı’nın kurulacak olmasını önemsiyoruz. Tarımsal altyapı sorunlarını halletmiş bir Konya’nın bölgesinin ve ülkesinin olduğu kadar yakın coğrafyasının da ihtiyaçlarına cevap verecek konuma ulaşacaktır. Yine Konya’nın büyük sermaye yatırımlarına ihtiyacı vardır. Konya’ya yabancı sermaye kazandırma konusunda birlikte çalışmaya hazırız. Tarımsal altyapısını tamamlamış, kümelenmesini sağlamış, lojistik sorunu, mesleki eğitim sorunu, ulaşım sorunlarını halletmiş Konya Türkiye’nin 2023 vizyonuna ulaşmada önemli katkıyı sağlamış olacaktır.”dedi. Kaleli, “Bundan böyle herkesin halkın sesine kulak vererek kendine yeni bir rota çizmesi ve enerjisini geleceğin daha iyi Türkiye’si için harcaması gerekir.”şeklinde konuştu.

            “Türkiye’nin geleceği sanayi ve ticarettedir”

            Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise sanayi ve ticaretin önemine dikkat çekerek, sanayicilerin üreten, ülkesine değer katan, istihdam sağlayan insanlar olduğunu belirterek, “Türkiye’nin geleceği sanayi ve ticarettedir. Güçlü bir Türk sanayisi, daha güçlü bir Türkiye demektir.”diye konuştu. Türkiye’nin 2023 vizyonunda yer alan 500 milyar dolar ihracat, 2 trilyon dolar milli gelir hedefinde Konya’nın yerinin çok önemli olduğunu anlatan Büyükhelvacıgil, Konya sanayisinde yıllar içerisinde çok önemli gelişmeler yaşandığını, bugün Konya’nın dünyanın en önemli markalarına üretim yaptığını söyledi.   Konya Organize Sanayi Bölgesinde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Büyükhelvacıgil, “Konya birlik ve beraberlik içerisinde önemli noktalara gelmiştir. Bu birlikteliğin sürdürülmesi halinde 2023 yılında bir merkez şehir olmamızın önünde hiçbir engel yoktur. Konya bugün 167 ülkeye ihracat gerçekleştiren, Türkiye ihracat sıralamasında 14. Sırada yer alan bir şehirdir. Önümüzdeki yıllarda daha üst sıralarda yer almak istiyoruz. Bu hedef için odamızın yürüttüğü kümelenme çalışmaları ve diğer projelerde devam etmektedir.”dedi.

            “Konya enerji üreten il haline gelmeli”

            12 Haziran seçimlerinde kullanılan oyların yüzde 95’inin TBMM’de temsil ediliyor olmasının Türk demokrasisi açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk de, “Millet iradesinin meclise yansımasını yeni sivil bir anayasayla taçlandırılmasını bekliyoruz.”dedi. Seçimlerde iktidar partisine Konyalı seçmenin yüzde 70 gibi yüksek oranda destek verdiğini hatırlatan Başkan Öztürk, bu temsilin şehre hizmet olarak yansımasını beklediklerini söyledi. Dünya ticaretinde önümüzdeki dönemde tarımın payının düşeceğini, sanayinin payının ise artacağını anlatan Öztürk, “Gelecek 10 yılda dünya ticaretinin 34.3 trilyon dolar olması bekleniyor. Türkiye ve Konya olarak bu pastadaki payımızı artırmak için çalışmalıyız.”diye konuştu. Konya’nın bugün ulaştığı ihracat rakamlarının Konya potansiyeli göz önüne alındığında yetersiz olduğunu ifade eden Öztürk, “Gelişmemiz için finansa erişim sorunu, ulaşım altyapısı sorunu, nitelikli eleman sorunun çözülmesi gerekir. Konya aynı zamanda enerji tüketen il konumundan çıkarak, enerji arzı sağlayan il haline gelmesi için çalışmalar yapılmalı.”dedi. Öztürk, müşterek meclis toplantısının 2023 hedefine ulaşılmasında önemli rolünün bulunduğunu ifade etti.

            Müşterek meclis toplantısına Konya Ticaret Odası Meclis Başkanı Dr. Seyit Karaca, Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu ve Konya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Çevik birlikte başkanlık etti. Toplantıda söz alan meclis üyeleri de, bu birlik ve beraberliği sağlayan Oda ve Borsa yöneticilerine teşekkür etti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA