• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada turistlerle iletişim için eğitim
23 Kasım 2011 Çarşamba 17:03

Konya'da ''turistlerle iletişim'' için eğitim

KonyaDa turistik eşya satıcılarına, turistlerle nasıl iletişim kurulacağı, nasıl hitap edilmesi gerektiği, nasıl davranılacağı ve doğru bilgilendirilmeleri amacıyla eğitim verilecek.
Konya'da 7-17 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Mevlana'nın 738. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri öncesi taksicilerden turistik eşya satıcılarına kadar, turistlerle nasıl iletişim kurulacağı, nasıl hitap edilmesi gerektiği, nasıl davranılacağı ve doğru bilgilendirilmeleri amacıyla eğitim verilecek.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, 1 Aralık tarihinde Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde turizm işletmecilerinden, lokantacılara, taksicilerden turistik eşya satıcılarına kadar eğitim seminerinin verileceğini söyledi.
 
''Mevlana Şehrinde Olmak'' başlığında üniversite öğretim üyeleri tarafından verilecek eğitim seminerinde Hz. Mevlana'nın Konya için önemi, Konya'nın turizm potansiyeli, turizm açısından Konya'nın ve tarihi eserlerin önemi, etkili ve doğru iletişim konularının ele alınacağını anlatan Yrd. Doç. Dr. Şimşekler, ''Yapılan araştırmalara göre Konya'ya gelen turistlerin yüzde 90'nından fazlası Mevlana Müzesi'ni ziyaret için gelmekte. Bu açıdan Hz. Mevlana'nın doğru bir şekilde gelen insanlara anlatılması ya da Hz. Mevlana ile ilgili bazı yanlış anlatımların bertaraf edilmesi adına esnaflarımızı eğitim seminerimizle bilgilendireceğiz'' dedi.
 
''Aralık ayı Konya'nın bayramıdır''
Hz. Mevlana ile özdeşleşen Konya'nın, Aralık ayında ''Mevlana'nın Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri''ne tamamen kilitlendiğini vurgulayan Şimşekler, şunları kaydetti:
''Anma törenleri için aylar öncesinden bu hazırlıklar başlar. Konya Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Üniversitelerimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz hep birlikte bir hazırlık içerisinde olurlar. Aralık ayında Hz. Mevlana'nın 'Gel' çağrısıyla Türkiye'nin dört bir köşesinden ve bir çok ülkeden konuklarımızı Konya'da ağırlıyoruz. Hani bayram öncesi nasıl evimizi temizler, kendimize bir çeki düzen verirsek Aralık ayında Şeb-i Arus törenleride Konya'nın bir bakıma bayramıdır.''
Semineri düzenlemekteki amaçlarının özelikle Mevlana Türbesi ve çevresindeki esnafların, yurtiçinden ve yurtdışından gelen turistlere doğru bilgilendirilmelerini, onlarla iletişimi doğru  kurabilmelerini, davranış şekillerinin nasıl olması gerektiğini anlatmak olduğunu dile getiren
 
Şimşekler, şöyle devam etti:
''Eğitim seminerimiz özellikle taksicisinden turistik eşya satıcısına, otel işletmecilerinden turist rehberlerine kadar bütün esnaflarımıza yönelik olacak. Hz. Mevlana'nın Mesnevi'de güzel bir sözü var; 'Kim kendi eksiğini görür anlarsa, bu eksikliği gidermek için çaba sarf ederse yedeğinde 9 at olduğu halde olgunlaşma yolunda ilerler...'  Mutlaka Konya olarak eksikliklerimiz vardır. Bu eksikliklerin bertaraf edilmesi adına ilk kez yapacağımız bu etkinliği bundan sonra da tarihlere yayarak gerçekleştirmek istiyoruz. Amacımız hem Konya'ya gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayabilmek hem de onları en iyi şekilde bilgilendirmek. Bu dönemde sempozyumlar, paneller yapılıyor ama bütün gelen konuklarımız bunlara katılamayabiliyor. Bir esnafa bir turistik eşyacıya girdiğinde oradan da Hz. Mevlana'dan bir söz duysa anlamlı olacağı düşüncesindeyiz.''
 
''Konya'da Mevlana torunu olmak'' başlığında verecekleri eğitim de ise, Konya'da yaşayan herkesi Mevlana torunu olarak gördüklerini söyleyen Şimşekler, ''Bunun vakarı ve ağırlığını hissettirmek adına nasıl hareket etmemiz gerektiğinin eğitimi verilecek. Konya'ya gelen turistlerle nasıl iletişim kurulacağı, nasıl hitap edilmesi gerektiği, nasıl davranılması konularında eğitim vereceğiz. Ayrıca, Mevlana Müzesi haricindeki turistik ve gezilebilecek yerleri de seminere katılanlara anlatacağız'' diye konuştu. 
Şimşekler, SÜ Mevlana Araştırmaları Enstitüsü tarafından koordine edilen seminerin, Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile ortaklaşa düzenlendiğini sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA