• Konya-1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada türbanlı öğrenciyle tartıştı
21 Haziran 2009 Pazar 19:44

Konya'da türbanlı öğrenciyle tartıştı

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Konya'nın Akşehir İlçesi'nde düzenlenen Yörük ve Türkmen Kültür Şöleni'nde, türbanlı bir lise öğrencisiyle, türban sorununu tartıştı.
CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Konya'nın Akşehir İlçesi'nde düzenlenen Yörük ve Türkmen Kültür Şöleni'nde, türbanlı bir lise öğrencisiyle, türban sorununu tartıştı.

Lisesi Şeymanur Örs, "Burada üniversiteye, liselere ve fen lisesine giden arkadaşlarımız var. Acaba, CHP bizim başörtü sorunumuzla alakalı ne yapacak?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, türbanlı kıza, "Bizim iktidarımızda göreceksiniz, başörtüsü sorunu da kendiliğinden çözülecek" yanıtını verdi.

Akşehir İlçesi'nde, Akyörder tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Yörük ve Türkmen Kültür Şöleni'ne CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Şölen alanına gelişinde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Kılıçdaroğlu, kısa bir selamlama konuşması yaptıktan sonra Yörük çadırlarını gezerek, vatandaşlarla sohbet etti. Bu sırada açılan bir kermesin yanında başörtülü kadınların hatırını soran Kılıçdaroğlu'na, kalabalık içindeki, Konya Fen Lisesi 2'nci sınıf öğrencisi Şeymanur Örs, "Burada üniversiteye, liseler ve fen lisesine giden arkadaşlarımız var. Acaba CHP bizim başörtü sorunumuzla alakalı ne yapacak?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, "CHP iktidar olduktan sonra böyle bir sorun kalmayacaktır. İki temel öge var. Çünkü biz inançların ve ırkların siyasete alet edilmesini istemiyoruz" dedi. Aldığı yanıt üzerine yeniden söz isteyen liseli Örs, "Yani tamamen çıkarılsın mı istiyorsunu" diye sordu. Kılıçdaroğlu ise, "Hayır hayır öyle bir şey demedim. Bakın, çünkü siyaset inancın konusu değildir. Biz, dini ne olarak algılarız. Dini olduğu gibi kabul ederiz. Tartışmayız dinimizi değil mi ?" diye cevap verdi.

TARTIŞMA SÜRDÜ
Fen lisesi öğrencisi Şeymanur Örs ile CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu arasında, şenlik alanında türban sorunuyla ilgili konuşma şöyle devam etti:

Şeymanur: Yani iş konuşmaya gelince ne güzel konuşuluyor. Ama iş icraata gelince, nedense benim başörtüm bir çok şeye engel oluyor gibi davranılıyor. Bu da bana çok ilginç geliyor açıkcası.

Kılıçdaroğlu: Hayır hayır. Bakın şunu söyleyeyim. İnsanların kimin daha müslüman olduğunu kim bilir.

Şeymanur: Sadece Allah bilir.

Kılıçdaroğlu: Güzel. Demek ki insanlar dini değerleri ile yargılanamazlar.

Şeymanur: Benim Allah'la arama da ibadetime de kimse giremez.

Kılıçdaroğlu: Kimse giremez. Olmamalıdır da, olamazlar da.

Şeymanur: Ama oluyorlar. Oluyorsunuz.

Kılıçdaroğlu: Hayır hayır. Siz üniversiteye gitmekle sadece üniversitede mi ibadet ediyorsunuz. Hayatın her alanında her yerinde insanlar Tanrı'ya, Allah'a ibadet ederler. Allah ile birlikte olurlar. Sizin ne zaman ibadet ettiğinizi yine biz bilemeyiz.

Şeymanur: Yani taviz tavizi doğruyor. Sonra biz başımızı açıyoruz. Daha sonra başka tavizler geliyor. Ben mahal verilmesini istemiyorum. Bir tane ibadetimize engel olunduğunu zaman, diğerleri peşinden geliyor.

Kılıçdaroğlu: Şunu yapmalıyız. Devlet iki alanda kör olmak zorundadır. Bir din, iki ırk alanında. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda bu sorunun de kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA