• Konya15 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da Tramvay Çilesi

11 Temmuz 2010 13:45

Konya Büyük Şehir Belediyesine Tahir Akyürek döneminde bütün alanlardaki hizmetlere bir puan vermemiz gerekse toplu ulaşım kesinlikle sıfır alır. Düşünün, toplu ulaşımda bu geçen sürede ne yapıldı? Bakın mecvut yapının üzerine tek bir tuğla kondu mu? Hayır, evet bizim bilmediğimiz bir başarı varsa söyleyin biz de bu manada sözümüzü geri alıp özür dileyelim.

Tabi ben bu alandaki eksiklikleri aylardır görüyorum ama yazmıyordum, açık ifade etmek gerekiyorsa yazmamaktan muradım; nasıl olsa Büyükşehir Belediyesi muhatap almayacak onu bildiğimden yazmaya gerek görmüyorum. Son iki dönemdir büyükşehir Belediyesinin uyguladığı böyle bir metot var ve kendileri hakkında yazılan eleştirileri muhatap almıyorlar. Aslında kimseyi muhatap almıyorlar, kimseyle görüşmüyorlar, kimseyi ciddiye almıyorlar ama konu şimdi o değil. Onun için de ben de belediye hakkında birşey yazmıyorum. Netice de biliyorum değiştirilmeyecek, biliyorum bu aksaklığını tespit ettiğimiz konuda herhangi bir iyileşme olmayacak. Ve tabi daha önemlisi belediye yetkilileri çok iyi biliyor, yapılan hiç bir eleştiriyle, halkla onların işi yok, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sağ olsun ve Başbakan Erdoğan olduğu sürece bu insanlar kafalarına göre takılacaklar ve oy alacaklar ne yaparlarsa yapsınlar oylar düşmeyecek çünkü Konyalı Başbakana oy veriyor belediye yöneticilerine değil. Bu sakat bir mantık ama ne yazık ki Konya'da geçer akçe mantık bu. Başbakanımız başarılı evet ama neden belediye bir buçuk milyonluk bir kente göre yeni bir toplu ulaşım sistemi getirmiyor, Başbakanımızın başarısı buna engel mi? 

Neyse biz asıl konuya gelelim, malumunuz geçen hafta KPSS vardı ve üniversiteyi bitirmiş binlerce genç bir gelecek bulabilmek için bu sınava girdi. Ben de girdim ve o gün ulaşıma tramvay ile yapmaya çalıştım. Tam 25 dakika tramvay bekledim, bir tane geçti çok doluydu almadı ve üçüncüye binebildik ama onuda sinirlerimiz laşkalaşarak, kavga dövüş ile. Bir çok genç sınava yetişemedi, çünkü bizim bindiğimiz tamvay diğer duraklardan yolcu almadı. Benle birlikte giden bir çok gençte sınava yetişemedi, ben bir dakika kala yetişebildim. Büyükşehir Belediyesinin yetkilileri bilmiyor muydu sınav olacağını, milleti neden böyle rezil ettiler, niye kadınımızı erkeğimizi böyle pestile çeviriyorlar demiyorum çünkü muhatap alınacağını zannetmiyorum, ben bunu samimi ifade ediyorum kendimi iyi hissetmek için, en azından ben yanlışı gördüm ifade ettim, benim üzerimden sorumluluk gitti demek için yazıyorum. O gençlerin haklarını nasıl ödeyecekler artık onun muhasebesini de eğer ahirete iman ediyorlarsa sorumlular yapsın. Bu gençler o sınavda geleceğini arıyor, vicdansızlaşmış ekonominin, insafsızlaşmış özel sektörün pençesinden daha güvenli bir limana sığına bilmek için mücadele ediyor. Ama bu gençlere bir darbede Konya Büyük Şehir Belediyesi saçma bir toplu ulaşım politikası yürüterek vurmuş oldu... İşte netice bu... Ben bunu yazmalıyım, başka bir derdim yok. 

Ama bu noktada bir öneri getireceğim; Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek bir gün böyle sınav zamanı olması gerek miyor, yanına ulaşım dairesi başkanını da alsın eşleri ve özellikle kızları ile birlikte bu her hangi bir tramvaya binsinler ve seyahat etsinlier. Şu milletin ne çektiğini bir görsünler. Ha bizler de gazeteci olarak onları takip edelim ve hatta bakarsınız biz yanılıyoruzdur her hangi bir sıkıntı yoktur, o zaman biz de utanalım da kendilerinden özür dileyelim...

Olmaz mı başkanım, buna cesaret edebilir misiniz? O tramvaylara eşlerinizi bindirebilir misiniz? O kalabalığın içinde o kızlarımızın nasıl seyyahat ettiğini hiç düşünüyor musunuz? Kadınlarımız nasıl seyahat ediyor hiç düşünüyor musunuz? Bir kaç sefer daha koyuverseniz kıyamet mi kopar, vıcık vıcık ter kokusu olmuş tramvaylarla seyahat edebilir misiniz? Ama milletimiz ediyor, milletimizin kızı kızanı o tramvaylara biniyor, üst üste yapışmış erkeklerle kızlarla seyahat ediyor. Ben siz çok yoğun saatlerden bahsetmiyorum öğle saatlerinden bahsediyorum. On dakika bekliyorsunuz tramvay gelmiyor, geliyor tıklım tıklım. Neyse Sayın Başkanımız ilk seçileceği dönemde Konya'ya metro getireceğini söylemişti, yok canım biliyoruz metro getirmesine gerek yok Allah Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ömür versin nasıl olsa her seçimde en az yüzde 60 alırlar, onun için böyle meşakkatli işlerle uğraşmaya gerek yok bence, fil dişi kulesinden Konya'yı izlemek daha zevkli bir uğraş diye düşünüyorum...

Ne diyelim halkımıza reva görülen bu ulaşım mantığını kınıyoruz ama işte gücümüz sadece kınamaya yetiyor.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Milyonlarca çalışana müjde!
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • TSK'da operasyon! 144 gözaltı var
  • Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA