• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada trafik sorunları ve talepler
24 Şubat 2010 Çarşamba 15:40

Konya'da trafik sorunları ve talepler

Konya Trafik Platformu, belediyeden, Ulaşım Mastır Planı'nın hazırlanmasını ve yağışlarda su biriken alt geçitlerde bu sorunun halledilmesini talebinde bulundu.

Konya Trafik Platformu, belediyeden, Ulaşım Mastır Planı'nın hazırlanmasını ve yağışlarda su biriken alt geçitlerde bu sorunun halledilmesini talebinde bulundu.
    

Konya Polisevi'nde düzenlenen Trafik Platformu 30. Toplantısı'na, Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma Merkezi Müdürü ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Doç. Dr. Osman Nuri Çelik, Ankara'da görevinin ardından yeniden Konya'ya dönen Konya Emniyet Müdürü Hüseyin, Gazeteci İhsan Kayseri ile çeşitli kurumlardan çok sayıda yetkili katıldı.
    

Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru ve Platform Sekreteri Murat Tekinaslan, programın başında, Konya'daki kavşak kazaları ve kavşak güvenliğiyle ilgili bilgi verdi.
    

Konya'da daha güvenli bir trafik için yapılması gerekenleri de sıralayan Tekinaslan, şunları kaydetti:''Okul çıkışlarındaki trafik kazalarının ve yoğunluğun en aza indirilebilmesi için, resmi kurumların mesai saatlerinin ayarlanması gerekiyor. Kavşaklarda daha çok görüntülü sistemler konularak, trafik sıkışmalarında merkezden müdahale yapılabilir. Kent merkezindeki trafik lambalarının temizlenmesi, görüşü engelleyen ağaç dallarının budanması, büyüyüp görüş trafik ışıklarını kapatacak ağaçlar kavşaklara ya da refüjlere dikilmemeli. Trafik düzenlemelerinde yayaların geçiş konforu ve güvenliği en ön planda tutulmalıdır. Adalhan Kavşağı gibi kavşaklarda, bölünmüş yolun her 2 tarafında yeşil ışığın eş zamanlı yanması, yayaların ortada durmadan geçmesi sağlanmalıdır. Ayrıca engellilerin yaya geçitlerini daha rahat kullanabileceği sistemler yaygınlaştırılmalıdır.
    

Tekinaslan, en fazla kazanın Aydınlık Kavşağı'nda yaşandığına dikkat çekerek, en fazla kaza olan kavşaklardan başlanarak gerekli önemlerin alınması uyarısında bulundu.
    

Bisiklet yollarının ışıksız kavşaklardan geçişlerinde işaret levhaları tanzim edilmesi gerektiğini vurgulayan Tekinaslan, ''Bisiklet yolların miktarı artırılmalı. Ulaşım mastır planı hazırlanması ise bir zorunluluktur. Bazı alt geçitlerde yağışlarda su birikmeleri söz konusu olmaktadır. Bu noktalarda su birikintileri olmaması için belediyenin gerekli tedbirleri alınması gerekiyor'' diye konuştu.

YORUMLAR
Sorundan Bol Ne var...
Halil BIÇAKÇI
Konyada en önemli trafik sorunu saygısızlık, şehit ihali ... Yayalar açısındansa hangi kaldırıma baksanız araç var yayalar mecburen kaldırımdan gidemedikleri için yola iniyorlar ve bu bir can tehlikesi oluyor aynı şekilde bisiklet yollarıda bisikletten çok otomobil park alanı gibi bence trafik polislerinin özellikle kaldırımda park etmiş araçlara ve bisikler yolundakilere direkt cezai işlem uygulması gerekir
95.9.35.98
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA