• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada teşvik kapsamına alınmayan sektörler
08 Haziran 2009 Pazartesi 15:50

Konya'da teşvik kapsamına alınmayan sektörler

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Korkmaz, kamuoyuna yeni sunulan teşvik ve istihdam paketi ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Korkmaz, kamuoyuna yeni sunulan teşvik ve istihdam paketi ile ilgili bir yazılı açıklama yaptı.
 
Korkmaz’ın yazılı açıklaması şu şekilde: “Bu teşvik sisteminin öncekilere göre adil olduğunu, bölgelerin kamuoyu vicdanlarında olumlu olacağını düşünüyoruz. Bu sebeple hükümetin ortaya koymuş olduğu bu tavrından dolayı biz MÜSİAD Konya Şubesi olarak hükümete teşekkür ediyoruz. Ancak bunun henüz bir taslak olmasından cesaretle, Konya Karaman bölgesi itibariyle incelememizde bölgede desteklenmesi gereken bazı sektörlerin taslakta yer almadığını görüyoruz. Bunlardan en önemlisi plastik ve plastik ambalaj sanayidir. Özellikle Konya’da gelişmekte olan, gelişme potansiyeli taşıyan, bir kısım destekle çok uzun mesafeleri çok kısa zamanda alabilecek sektörlerin başında Plastik sektörünü görüyoruz. İstihdam ve üretimde Konya sanayisinde azımsanmayacak bir orana sahip olduklarını biliyoruz.  Plastik sektörünün yanında Metal ve Metal işleme makinelerinin kısmen desteklendiğini ancak, mamul üreticilerinin desteklenmediğini bunun da, bu sektör üreticilerini mağdur edebileceğini, hatta Konya’da bu sektörde yatırıma girecek sanayicilerimizin var olduğunu yakinen bilmekteyiz. Konya açısından bir diğer önemli sektörün Kimya ana başlığında üretici sanayicilerin desteklenmesi gerektiği halde, bunun taslakta yer almaması Konya açısından ciddi bir başka eksiklik olarak görünmektedir. Bir başka konuda çok yakın geçmişte Enerji eski bakanımız Hilmi Güler’in Konya’da yaptığı açıklamada güneş ve termal enerjisinin Konya’nın uygun olduğu beyanatı çerçevesinde bu sektöre makine ve enerji üreticisi olarak yatırım yapmayı düşünen yerli ve bölge dışı yatırımcıları Konya’dan gitmesine sebep olacaktır. Bu sebeple teşvik taslağına bu başlıklarında mutlaka alınması gerekir. Sistematik olarak olumlu bulduğumuz bu teşvik yasasının bu önemli eksiklerin giderilmesi konusunda siyasilerin ilgili çevrelerin duyarlı olmaları ve bu süreci Konya’nın lehine tamamlamaları temennimiz olmaktadır. Bütün bu alanlarda bazı yatırımcılarımız global krizin çok başlangıcında krize yakalandığını görüyoruz. Hem bu işletmelerin devamlılığı hem de rekabetten kopmamaları açısından teşvik belgeleri olmaları kaydıyla belli bir tarihten itibaren bu kapsama dahil edilmesinin olumlu olacağını düşünüyoruz.”

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA