• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada seçime start verildi
10 Mart 2010 Çarşamba 14:40

Konya'da seçime start verildi

Konya İl Genel Meclisi, Mart ayı toplantılarının ardından seçim dönemine girdi.
Konya İl Genel Meclisi, Mart ayı toplantılarının ardından seçim dönemine girdi.  08 Nisanda bir yılını dolduracak olan 20. Dönem İl Genel Meclisi’nde üyeleri şimdiden seçim heyecanı sardı.
 
Geçtiğimiz yıl mart ayında yurt genelinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından 08 Nisan 2009 tarihinde resmen göreve başlayan 20. Dönem Konya İl Genel Meclisi, önümüzdeki nisan ayında bir yılını dolduracak. 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu gereğince İl Encümeni ve Meclis İhtisas Komisyonlarında görev yapacak üyelerin belirlenmesi için her yıl İl Genel Meclisi üyeleri arasında seçim yapılıyor. Gizli oy ve açık tasnif usulüyle gerçekleştirilen seçimlerde üyeler kapalı zarf içinde oylarını kullanacaklar.
 
İl Encümeni Vali başkanlığında 11 üyeden oluşuyor. İl Encümeninde görev yapan bürokrat üyelerin ataması Vali tarafından yapılıyor. Diğer üyeler ise seçimle göreve geliyorlar. Üyelerin görev süresi bir yılla sınırlı olduğundan, seçimler her yıl yenileniyor.
 
 20. Dönem Konya İl Genel Meclisinde 17 İhtisas Komisyonu oluşturulmuş, başta Plan-Bütçe ile İmar olmak üzere, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Sosyal Hizmetler, Sağlık, Çevre ve Orman, Sivil Savunma, İçişleri, Gençlik ve Spor, Tarım ve Hayvancılık, Özel İdare, Enerji ve Tabi Kaynaklar, Sanayi ve Ticaret, Basın ve Halkla İlişkiler,  İçme suyu-Kanalizasyon-Sulama-Altyapı, Yol Yapım, Bakım ve Onarım, Köye Yönelik Proje Değerleme ve Destekleme adı altında komisyonlar bulunuyor. Her komisyonda en az 5 üye görev yapıyor. Komisyon üyeleri İl Encümeninde olduğu gibi her yıl yapılan seçimlerle yenileniyor.
 
 İhtisas Komisyonları İl Genel Meclisinin bel kemiği, komisyonlar kendilerine havale edilen konular hakkında ilçe ilçe köy köy dolaşarak yaptıkları incelemeler sonucunda hazırladıkları raporları Meclis Başkanlığı’na sunuyor. Meclisin doğru ve yerinde karar almasında, komisyon raporları belirleyici bir unsur olarak görülüyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA