• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada Peyzaj Yönetimi 2. Çalıştay toplantısı
02 Temmuz 2010 Cuma 15:05

Konya'da Peyzaj Yönetimi 2. Çalıştay toplantısı

Konya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından 4 ilçe, 6 belde ve 26 köyü kapsayan Peyzaj Yönetimi, Koruma ve Planlama Projesi'nin 2. Çalıştayı gerçekleştirildi.
 Bera Otel'de düzenlenen toplantıya Çevre ve Orman Genel Müdürü Sabri Kiriş, İl Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt, daire müdürleri, akademisyenler ve davetliler katıldı. Toplantıda konuşan İl Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt, Avrupa Birliği'ne girişte en önemli konulardan birisinin çevre olduğunu belirterek, "Planlama konusundaki en büyük sorunumuz envanter konusu. Doğal kaynaklarımız sınırsız değil. Bu nedenle önlem almamız gerekiyor. Bizden sonraki nesle minimum oranda kaynakları kullanarak bırakmamız çok önemli. Bu proje ilk olarak Konya ve bölgesinde uygulanacak ve belirlenen bölgelerin peyzaj envanteri çıkarılarak bir dosya halinde bakanlığımıza sunulacak" dedi.
Çevre ve Orman Genel Müdürü Sabri Kiriş ise, sanayileşmeyle birlikte çevre konusunda büyük kayıplar yaşadıklarını belirterek, "Bu kayıpları yerine koyamayız ama elimizde kalan kaynakları daha verimli ve tasarruflu kullanabiliriz. Bu konuda millet olarak değil tüm dünya ülkeleri olarak bir çözüm üretmeliyiz. Çünkü tabiat herkesin ortak malıdır. Bu amaçla 2008 yılında Bozkır-Ahırlı-Yalıhüyük-Seydişehir ilçeleri ve Suğla Gölü mevkiinde bir peyzaj araştırma ve envanter çıkarma çalışması başlattık. Bu envanter ve hazırlayacağımız raporla bölgedeki orman, tarım, turizm ve kültür varlıklarının tespiti ve doğru kullanımı ile ilgili bilgilere sahip olacağız. Aralık ayında ise hazırlanan bu raporu bakanlığımıza teslim edeceğiz. 4 ilçe, 6 belde ve 26 köyü içine alan bu proje 6 binden fazla insanı yakından ilgilendiren bir proje" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA