• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da partilerden son haberler

03 Mart 2009 12:30

  İlk durağımız iktidar partisi Ak Parti. Cuma günü Konya’dan her kesimin katıldığı programla Konya’ya veda eden Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen 500 kadar katılımcının bulunduğu toplantıda 10 yıllık çalışmalarını Konya ile paylaştı. Uzun süren gecenin sonunda Selçuklu’ya katkı sağlayan hemen her kuruluşa teşekkür plaketi verilerek incelik gösterildi. Bu vedadan sonra, Başkan Adem Esen de Konya’ya bir süreliliğe veda ediyor. İki haftalığına Strasbourg’a giden Başkan Esen anlaşılan seçimin zirveye çıktığı günlerde Fransa’da olacak.

 
Başkan Esen Strasbourg’a gidiyor olunca bende Selçuklu için idealim olan Petite Selçuklu’yu (Küçük Selçuklu) tekrar hatırlatmak istedim. (Strasbourg’ta tarihi dokunun içinde Fransa’nın kültür ve şehir yapısını, mini bir şehrini ortaya koyan Petite France, Selçuklu için biçilmiş bir idealdi.)  Bizim bu idealimiz Adem Esen tarafından gerçekleştirilememiş olsa bile, bir inşaat mühendisi olan Ak Parti Selçuklu Adayı U.İbrahim Altay için, hala mümkün.
 
Dün seçim beyannamesini açıklamak için meclis ve teşkilat üyeleri ile medyanın karşısına geçen Başkan Adayı U.İbrahim Altay bir dizi şansızlığı peş peşe yaşadı. Basınla ilk önemli buluşmasında Altay’ın sunumundaki aksaklıklar canını oldukça sıkmış göründü. Üstelik bu tanıtımın TV’lerde canlı yayınlanıyor olması Başkan adayı Altay için başka bir şansızlıktı.
 
Bu tür durumlarda “B” planı yapılmaması da ciddi bir eksiklik. Madem cihazda problem çıktı, yedeğinin hazır olması gerekirdi. En kötü, konuları irticalen aktarabilecek bir hazırlık şarttı. Başkan adayı Altay öyle anlaşılıyor ki, bu aksaklıktan morali bozulup tüm konsantrasyonunu yitirdi. Oysa bir saat gecikmeli de olsa Altay’ın başlangıcı çok iyiydi. Ses tonu ise nerdeyse TRT sunucuları kadar etkileyiciydi. Teknolojik şansızlık Uğur Altay için kötü bir başlangıç oldu; ama bundan sonra tedbirsiz yola çıkmayacağı kesin.
 
Pazar günü ise Saadet Partisi’nin seçim beyannamesini açıklandığı program vardı. Büyükşehir adayı Mustafa Özkafa’nın tarafından açıklanan beyanname kesintisiz 90 dakikaya yakın sürdü. İyi hazırlandığı belli olan seçim beyannamesinin tümünü Özkafa’nın anlatması hem salondakileri hem de ekran başındakileri sıkmış olmalı. Bu kadar uzun bir anlatımın süre uzadıkça etkisini kaybettiği bir gerçekken, tecrübeliyi siyasetçi Mustafa Özkafa’nın bunu es geçmesi ilginçti.
 
Titiz bir çalışma yürüten partide MHP. Pazar günü Gazeteciler Cemiyeti Genel Kuruluna tam kadro katılan parti, ayrım yapmadan her kesimi ziyaret edip oy istiyor. Büyükşehir adayı Hikmet Çay başta olmak üzere tüm partililer tempolu bir seçim çalışması yürütüyor.
 
Gücü nispetince seçim çalışmalarını sürdüren BBP ise seçimlerden umutlu. Eski il başkanı Hüseyin Arı, oy oranları iki kat artıracaklarını söylerken açıkçası gerçekçi bir hedef ortaya koyuyordu. Büyükşehir’e neden aday çıkarmadınız sorumuza ise, ekonomik sebepler olarak cevap veren Arı, bütün ilçelerde, il genel meclislerinde olduklarını ısrarla vurguluyor.
 
Yerel seçimlerle ilgili bugün son sözümüz medyadan olsun. Özellikle ulusal kanallarda seçimin nabzını tutmak için yapılan  “halk otobüsü,  “seçim taksi” gibi mobil iletişim araçlarıyla yapılan programlar ilgi görüyor. Yerel bir TV bu konuda ne yapabilir derken önceki akşam beklediğim gibi bir programı görünce tamam işte dedim; Bölgesel yayın yapan Kon TV bu programlara “seçim minibüsü” ile cevap veriyor. Adaylar minibüste proje ve hedeflerini anlatıyorlar. Ne taksi gibi ne de otobüs gibi. Tam ortası. Hem rahat hem etkileyici. Anadolu böyledir işte. Mutlaka her işe bir çözümü vardır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA