• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’da Noel Baba Nasreddin Hoca’dan daha çok tanınıyor
10 Nisan 2016 Pazar 14:10

Konya’da Noel Baba Nasreddin Hoca’dan daha çok tanınıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı Haçlı Seferlerinin Anadolu’ya ve Avrupa’ya yansımaları konulu oturumda, yaptıkları bir araştırmada Noel Baba’nın Nasreddin Hoca’dan daha çok tanındığını üzülerek gördüklerini söyledi.

Selçuklular ve Haçlılar Sempozyumunun ikinci gününde Kılıçarslan Salonu Haçlı Seferlerinin Anadolu’ya ve Avrupa’ya yansımaları konuları masaya yatırıldı. Prof. Dr. Salim Koca Oturum Başkanlığını yaptığı birleşimde, Prof. Dr. Mustafa Daş, “İkinci Haçlı Seferi’nde bir kraliçe Akitanyalı Alienor”, Dr. Latif Çelik “Soldan Ailesi”,  Yrd. Doç Dr. Sayime Durmaz “Blois Kontu Stephen’ın Haçlı Seferi”, Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı “Haçlıların tanınırlığı Konya İli Örneği” konularındaki bildirilerini sundular.

sempozyum--(8).jpg

Dr. Mücahit Sami KÜÇÜKTIĞLI

Haçlıların Tanınırlığı; Konya İli Örneği

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı Haçlı Seferlerinin Anadolu’ya ve Avrupa’ya yansımaları konulu oturumda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Konya’da yaptıkları araştırma ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Küçüktığlı, ‘’Araştırmada sordukları bir soruda Suriye, Irak ve Afganistan’ın şu andaki işgali Haçlı Seferlerine benzer mi sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 90 ı evet dediklerin gördük.  Başka bir soruda ise Noel Baba ve Nasrettin hocanın tanınırlığını sorduk ve Noel Baba’nın Nasrettin Hoca’dan daha fazla tanındığını üzülerek gördük. Kendi medeniyet ve inanç ve değerlerimize gençlerimizi daha çok vermemiz gerektiğini bu araştırmamızda tekrar görmüş olduk.’’ dedi. Dr. Küçüktığlı kendi sunduğu tebliğinde şu görüşlere yer verdi:  ‘’Tarihsel olarak hem Avrupa hem de Anadolu için son derece önemli olan Haçlıların Konya'da tanınırlığı bilinirliği ne ölçüdedir temel sorusu etrafında öngörülen bu çalışma kantitatif araştırma metodu kullanılarak hazırlanmıştır. Konya Anadolu Selçuklu başkentliği yapmış bir şehir olarak tarihinde haçlıların kesif akınlarını durduran bir şehir olarak büyük rol oynamıştır. Yıllarca süren, haçlıların yenilgisi ile sonuçlanan hilal ve haçın savaşında Konya başat bir rol oynamıştır. 

Bu önemli tarihsel arka plan Konyalılar tarafından nasıl biliniyor ve özellikle Konya'da eğitim gören gençler tarafından ne ölçüde tanınıyor bugüne kadar cevabı verilmemiş bir soru olarak karşımızda durmaktadır. Bu makalede bu sorunun cevabı bulunmaya çalışılmış ve tarihsel olarak önemli bir rol üstlenmiş şehrin bu vasfının özellikle gençler tarafından bilinirliği ölçülmüş ve araştırılmıştır.

 

sempozyum--(4)-002.jpg

Prof. Dr. Mustafa Daş

İkinci Haçlı Seferi’nde bir kraliçe Akitanyalı Alienor

Akitanya Dükü’nün kızı olarak 1124 yılında dünyaya gelen Aliénor yaptığı evliliklerle Avrupa tarihinde adından söz ettirmiştir. Akitanya’nın yegâne varisi olarak Alienor, önce Fransa kralı VII. Louis ile 1137 yılında evlendi. Daha sonra Fransız kralından ayrılarak, 1152 yılında geleceğin İngiltere kralı olan II. Henri ile dünya evine girdi. Alienor, evlilikleri dışında, Fransa kraliçesi unvanını taşıyorken 2. Haçlı Seferine bizzat katılmasıyla da adından söz ettirmiştir. 1147 yılında başlayan İkinci Haçlı Seferine komuta eden Fransız kralı VII. Louis’ye kraliçe Aliénor refakat etti. Büyük ve kalabalık bir maiyetle seferde yer alan Aliénor, sefer boyunca Bizanslılar ve Türklere karşı izlenecek siyaset konusunda eşi Kral VII. Louis ile çoğunlukla ters düşmüştür. İkinci Haçlı Seferinin bütün meşakkatine ve Haçlılar adına felaket olan sonuçlarına bizzat şahit olan Kraliçe Aliénor, Kutsal Topraklara ulaştığı zaman Kral VII. Louis ile büyük anlaşmazlıklar içerisindeydi. Avrupa’ya dönüşünde ise bu anlaşmazlıklar ayrılıkla neticelendi. Hazırlanacak olan çalışmada özellikle dönemin Fransız kaynakları incelenerek, Kraliçe Aliénor’un İkinci Haçlı Seferindeki rolü ve bu haçlı seferine ilişkin bazı sorular üzerinde durulacaktır.   

sempozyum--(3)-002.jpg

Dr. Latif Çelik

“Soldan Ailesi“ örneğinde Haçlı Savaşları döneminde Avrupa’ya getirilen Türk Esirlerin Alman Toplumundaki İzleri

Araştırmacı, Haçlı Seferleri sonunda Avrupa içerine götürülen Türk ve Müslüman asıllı esirlerin akibetleri ve onların vaftiz edildikten sonra Alman toplumunda bıraktığı kültürel izlere “Soldan Ailesi“ örneğinde dikkat çekmektedir. Ûslam Dünyası’na karşı düzenlenen askeri amaçlı savaşlar olarak bilinen Haçlı Sefeleri din ekseninde ortaya çıksa da, aynı zamanda ciddi anlamda ekonomik, sosyal ve kültürel sonuçları olan toplumsal hareketlerdir. Bu savaşların bir başka gerçeği de taraflar, kendilerinden çok uzaklarda olan karşı kültürü tanıma imkanı bulmuş, galipler ise ciddi anlamda esir ticaretleri yaparak ekonomik gelir sağlamışlardır. Maddi zenginliğin dışında insan unsurunun da önemli olduğu 12. yy’da esir olarak götürülen Selçuklu subaylarından Mehmet Sadık Selim’in çeşitli esir pazarlarında el değiştirmesinin ardından son geldiği Almanya’nın Heilbronn ‚ehrinde esir kökenli biri olarak, bürokraside görev alması ve dönemin toplumundaki inanılmaz yükselişi dönemin Hristiyan Dünyası’nda ilginç gelişmelerdir. Vaftiz olarak Hristiyan olan Mehmet Sadık Selim’in Rönesans yıllarında protestan mezhebinin öncülerinden olması, soyadı olarak Sultan (Soltan) ismini tasımasına izin verilmesi ve ilerleyen dönemde Alman toplumunda oryantalizm ve ‚ark araştırmalarının ciddi ‚ekilde artmasında olumlu rol oynamıştır. Alman araştırmacıların 20. yy. başlarında ortaya çıkardıkları Johann Goethe’nin annesinin de Soldan ailesinden bir kız olması, din değiştiren Türk esirlerin içinde yaşadıkları Alman toplumunda bıraktığı kültürel izlerin ortaya koyulması açısından önemli bir örnektir. Soldan ailesinin hayat çizgisi, Goethe ile olan akrabalık ilişkileri arşiv belgeleri, kilise kayıtları, şehir kronikleri, Alman basını ve mezar taşları ile ortaya koyulacaktır. Almanya’nın önemli aristokrat ailelerinden olan ve kökenlerinin Türk asıllı olduğu konusunda ellerinde önemli belgeleri olan Soldan ailesinin son nesli de sempozyuma bildiri sahibi Dr. Latif Çelik ile şeref misafiri olarak katılacaktır.

sempozyum--(9).jpg

 
YENİ HABER GAZETESİ

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA