• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada modern süt sağım ünitesi açıldı
12 Ağustos 2011 Cuma 22:06

Konya'da modern süt sağım ünitesi açıldı

Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Yaraşlı köyünde, desteklerle gerçekleşen 6x2 Sabit Süt Sağım Ünitesi'nin açılışı yapıldı
Konya'nın Kulu ilçesine bağlı Yaraşlı köyünde, desteklerle gerçekleşen 6x2 Sabit Süt Sağım Ünitesi'nin açılışı yapıldı.
 
Açılış törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, İl Genel Meclis Başkanı Ali Selvi, Altınekin Kaymakamı Halil Şener, Cihanbeyli Kaymakamı Kemal Kızılkaya, Kulu Kaymakamı Ayhan Işık, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yetiş, İl Genel Meclis üyeleri, belediye başkanları, köylüler ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Yaraşlı Köyü Muhtarı Osman Güçlü, desteklerle yaklaşık bir yıldır köye kazandırılmaya çalışılan tesisin açılışını gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Tesise büyük emekler harcandı. Bugüne kadar yapım aşamasında, köye ve tesise büyük ilgi gösteren Valimiz Aydın Nezih Doğan'a, Kaymakamımız Ayhan Işık'a ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Köyde 500 dişi sığır bulunuyor ve kurulacak kooperatif faaliyete geçtiğinde 200 adet daha büyükbaş hayvana kavuşacağız" dedi. Kaymakam Ayhan Işık ise, "Projede sağım ünitesi, soğutma tankı ve eklentileri gerçekleşti. Proje kapsamında yapılan harcama 88 bin 962 lira 64 kuruş olup, MEVKA'nın projeye katkısı 66 bin 721 lira 98 kuruş; birlik katkısı ise 22 bin 240 lira 66 kuruş olarak gerçekleşti. Ajansın desteklemediği tüm maliyetler İl Özel İdaresi'nden gönderilen ödeneklerle karşılandı. İl Özel İdaresi'nden gerek birlik katkısı, gerekse inşaat maliyetleri için aktarılan ödenek miktarı 118 bin 970 lira 92 kuruş olmuştur. Projenin uygulanmasında başta sayın Valimiz olmak üzere katkı sahibi olan tüm kişi ve kurumlara teşekkürlerimi arz ediyorum" şeklinde konuştu. MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman da, MEVKA olarak bu tür desteklemelere devam edeceklerini belirtti.
 
NİTELİKLİ SÜT ÜRETİMİNİN ÇOĞALTILMASI GEREKİYOR
Vali Aydın Nezih Doğan ise, süt sektörünün çalışması için komisyon kurularak süt problemlerinin değerlendirilmeye başlandığını ifade ederek, "Konya'da 400 bin tondan 1 milyon ton süt üretilmeye başlandı. AB standartlarının temin edildiği toplu sağımlar yapılacak. Konya'da 53 köyde süratle süt üretmemiz lazım. 680 bin ton niteliksiz ve 320 bin ton nitelikli süt üretiliyor ve nitelikli sütün üretiminin çoğaltılması gerekiyor. Yaraşlı'da süt üretimi hayvan azlığından yeterli değil ancak bu bir başlangıç. Bu imkanlardan faydalanıp daha fazla hayvancılığa önem verilecek" dedi. Vali Doğan, halkla sohbet edip yaşlı nine ve özellikle genç kızların köyde neler yaptıklarını da sordu. Kızların çok önemli iş imkanlarının bulunmadığının belirtilmesi üzerine Vali Aydın Nezih Doğan, genç kızların el işleri ve özellikle ebru işi yapıp katkıda bulunmalarını istedi.
Konuşmaların ardından Vali Aydın Nezih Doğan, protokol mensupları ve çocuklarla birlikte açılış kurdelesini keserek tesisi gezdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA