• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada Mayıs ayında öne çıkan başlıklar
11 Haziran 2012 Pazartesi 12:10

Konya'da Mayıs ayında öne çıkan başlıklar

Medya Takip Merkezi (MTM), Mayıs ayında Konya'da öne çıkan kişi, marka ve olayları belirlediği araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Medya Takip Merkezi (MTM), Mayıs ayında Konya'da öne çıkan kişi, marka ve olayları belirlediği araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Pakistan’da kurulan Konya köyü, Şehrimi Tanıyorum Projesi ve Konya’da otomotiv sektörü buluşması, ay boyunca öne çıkan olaylar oldu. İşte MTM verileriyle hazırlanan Konya’da Mayıs ayı gündemi…

Pakistan’da Konya Köyü kuruldu…

Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından yüzlerce kişinin öldüğü, evsiz kaldığı Muzaffergarh bölgesinde oluşturulan Konya Köyü’nün,  AYDER yönetim kurulu üyeleri ve gönüllülerinin katıldığı 9 kişilik ekip tarafından açılışı yapıldı.  Pakistanlı çocukların hazırladığı tiyatro sunumunun ardından, 25 ev teker teker açılarak anahtarları ev sahiplerine teslim edildi.

25 bin kişi “Şehrimi Tanıyorum Projesi” ile Konya’yı gezdi…

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından 3 yıl önce başlatılan ‘Şehrimi Tanıyorum Projesi’ kapsamında, yaklaşık 25 bin kişi Konya’yı gezme ve tanıma fırsatı buldu. Düzenlenen son gezide yaptığı açıklamada Altay, projenin daha da geliştirilerek devam edeceğini aktarırken, bunun sadece Konya ili içindeki vatandaşlarla sınırlı kalmaması için çaba gösterdiklerini de belirtti.

Otomotiv sektörü Konya’da buluştu…

Otomotiv, metal, makine sektörleri ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların “Konya Buluşması” iş forumu 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirildi. Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (ANSİFED) ve Anadolu ve İşadamları Federasyonu ( ANFED) tarafından organize edilen iş forumunu, AKTİSAD (Konya), ANKİSAD (Ankara) ve ASAD (Ankara) ortaklaşa yürüttü. Çok sayıda katılımcının yer aldığı forumda, sektörün sorunları ve geleceği ele alındı.

MAYIS AYININ ÖNE ÇIKAN KONYALI İSİMLERİ

Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırmasının sonuçlarına göre, Mayıs ayında en çok konuşulan Konyalı isim, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.  Hakkında meclise gensoru önergesinin sunulması ile dikkatleri üzerine çeken Davutoğlu, ay boyunca yürüttüğü diplomatik temaslar ve açıklamalarıyla da bin 374 habere konu edildi.
Mayıs ayında medyanın gündeminde yer alan bir diğer Konyalı isim ise, 527 adet haberde yer alan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'dı. Doğan, özellikle Konya’da düzenlenen sanatsal ve kültürel faaliyetlere verdiği destekle ön plana çıktı.
Ayın en çok konuşulan diğer isimleri ise şu şekilde;

AYIN EN ÇOK KONUŞULAN İSİMLERİ
No   Kişi                 Adet
1 Ahmet Davutoğlu 1.374
2 Aydın Nezih Doğan 527
3 Tahir Akyürek 498
4 Serdar Kalaycı 282
5 Atilla Kart 247
6 Recep Konuk 203
7 Uğur İbrahim Altay 198
8 Hakkı Gökbel 184
9 Mehmet Hançerli 184
10 Mustafa Kabakçı 166
MTM Medya Takip Merkezi'nin, Mayıs ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir


KONYA'NIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI
MTM verileriyle hazırlanan araştırmaya göre, Mayıs ayında basında sıkça yer alan marka, Konya Şeker Fabrikası oldu. Kamerunlu iş adamları tarafından ilgi gören ve ortaklık teklif edilen Konya Şeker 67 haberde yer aldı.
En çok konuşulan diğer Konyalı marka ise, 2011 yılı Kurumlar Vergisi Türkiye Rekortmenleri listesine girmeyi başaran Eti Alüminyum Çelik oldu. Eti, 53 haberde yer alarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
Mayıs ayında öne çıkan diğer markalar;
 
AYIN EN ÇOK KONUŞULAN MARKALARI
No  Kişi
                                                        Adet
1 Konya Şeker Fabrikası----------------------------67
2 Eti Alüminyum Çelik-------------------------------53
3 TUMOSAN Türk Motor Ve Traktör Sanayi-------41
4 Dedeman Oteli------------------------------------38
5 Konya Çimento------------------------------------37
6 Pakpen--------------------------------------------23
7 Kompen Plastik------------------------------------21
8 Kombassan Kağıt----------------------------------16
9 Komyapı-------------------------------------------13
10 Aydınlar Yedek Parça------------------------------10

MTM Medya Takip Merkezi'nin, Mayıs ayında 2 bine yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yaptığı medya takibi sonuçlarından derlenmiştir


AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:
•  Konya’da, ‘Konya Kent’, ‘Yapı ve Dekorasyon’ ile ‘Isıtma ve Soğutma’ olmak üzere 3 fuar birden açıldı.
• Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi 2. Uluslararası Bilim Kültür Sanat Günleri kapsamında düzenlenen ‘Dünyanın Ressamı Konya’da Buluşuyor’ etkinliğine 29 ülkeden 45 ressam katıldı.
• Almanya Aşağı Saksonya Ekonomi Bakanı Jörg Bode başkanlığında 36 kişilik Alman Ticaret Heyeti’nin katılımıyla Konya’da ‘Konya Almanya İkili İş Görüşmeleri’ gerçekleştirildi.
• Selçuk Üniversitesi, Kültür Bakanlığı ve Konya Şeker’in destekleriyle çekilen, yönetmenliğini Selçuk İletişim Fakültesi mezunu Caner Erzincan’ın üstlendiği ‘Mar’ filminin galası Konya’da yapıldı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA