• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada kuşlar neden ölüyor?
22 Eylül 2011 Perşembe 11:16

Konya'da kuşlar neden ölüyor?

Konya İl Genel Meclisi Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge), Komisyonu Eylül ayında da çalışmalarına devam ederken; Komisyon Akşehir gölü civarında geçtiğimiz yıllarda oluşan yoğun kuş ölümlerinin sebebini

Konya İl Genel Meclisi Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge), Komisyonu Eylül ayında da çalışmalarına devam ederken; Komisyon Akşehir gölü civarında geçtiğimiz yıllarda oluşan yoğun kuş ölümlerinin sebebini araştırdı.

Ar-Ge Komisyonu Başkanı Bekir Yaşar; komisyon üyeleri Ramazan Yalçın Badem, Sadettin Kuyucak, Ali Osman Atçeken, soru önergesini veren Akviran İlçesi İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Yalçın, Akşehir  İl Genel Meclis Üyesi Sungur Köker’in yanı sıra Konya Tarım İl Müdürlüğünden Veteriner Hekim Naim Gürbüz, Akşehir İlçe Tarım Müdürlüğünden Mustafa Tıkır’ın da hazır bulunduğu incelemede; komisyon üyeleri Akşehir gölü civarında özellikle geçtiğimiz yıllarda oluşan yoğun kuş ölümleri nedenlerini araştırdılar.
Konya İl Genel Meclisi Eylül ayı çalışmalarında Akşehir gölü civarında özellikle geçtiğimiz yıllarda oluşan yoğun kuş ölümleri nedeniyle Ar-Ge Komisyon’na havale edilen konu üzerinde komisyonumuz toplanarak çalışma yapmıştır diyen Ar-Ge Komisyon Başkanı Bekir Yaşar “Yapmış olduğumuz çalışma neticesinde sorunun göldeki suyun azalması, göl tabanının düz olması nedeniyle buharlaşma kaybının çok olması; bu nedenle Akşehir Tarım İlçe Müdürlüğü ile yapılan görüşme sonucuna göre Temmuz ve Eylül ayları arasında suyun daha çok çekildiği gözlemlenmiştir.
 
Göldeki sıcaklık artışı suyun aşırı ısınması ve buna bağlı olarak gölün bataklık kısmında metan gazı çıkışında artış gözlenmektedir. Kuşlar anotomik yapı itibari ile daha çok oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Metan gazı havadan ağır bir gaz olduğundan; durgun havalarda yere yakın bölgelerde toplanarak oksijen azalmasına ve kuşların soluduğu havanın ölümcül olmasına sebep olduğu kanaatine varılmıştır. Rüzgarlı ve serin havanın olduğu dönemlerde kuş ölümlerinin azalması veya olmaması bu düşünceyi desteklemektedir” dedi.
 
Yapılan inceleme neticesinde 2011 Yılında yağışların çok olmasından ve havaların geçen yıllara göre serin gitmesinden dolayı gölde yok denecek kadar az kuş ölümlerine rastlanmıştır; bunun da normal boyutta olduğu düşünülmektedir diyen Ar-Ge Komisyon Başkanı Bekir Yaşar “Yaptığımız bu çalışmayı Ekim ayı toplantılarında İl Genel Meclisi üyelerine hazırlayacağımız rapor ile sunacağız. Ar-Ge Komisyonu’nun ilçelerimizde yapılan ve yapılacak olan işleri yerinde görme çalışmaları bundan böyle de devam edecektir” dedi.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir İl Genel Meclisi üyesi Sungur Köker ise “Akşehir gölü çevresinde meydana gelen kuş ölümleri ile ilgili Akşehir ilçemiz Ortaköy bölgesinde incelemeler yaptık. Konuyu en az 8-10 yıldır takip eden birisi olarak; konunun en önemli problemi Akşehir gölünün çekilmesidir. Gölün çekilmesi ile arazilerin geldiği durum bellidir. Buna bağlı olarak canlı ve kuş ölümleri temel problemlerdir. Akşehir gölündeki su seviyesi azalmaya başladıktan sonra tüm problemler ortaya çıktı. 1968-1975 yılları arasında şu anki Yunak yolunu aşacak şekilde taşkınlar oluşmuştu. Daha sonra göl geriye çekilmeye başlamıştır. Bu nedenle çeşitli canlı ve kuş ölümleri ortaya çıkmıştır. Akşehir gölü alttan beslemeli bir göl değil; yüzeydeki sularla beslemeli bir göldür.
 
Akşehir İlçe Tarım, Konya İl Tarım, Kaymakamlık ve Konya İl Genel Meclisi bu problemlerin tamamını bilmektedir. Geçen yıl yüz binlerce kuş ölümleri yaşanmıştır. Bölgede Ağustos aylarında gölde suyun en az olduğu zamandır. Bu mevsimlerde kalan organik artıklar çürüdüğü için kuşların oluşan metan gazından öldüğü düşünülmektedir. Bu bölgede bazı yarıklara ateş tutulduğu zaman yanmalar meydana gelmektedir. Bunlar gözlemdir, bilimsel veri değildir. Kamuoyunu tatmin eden bilimsel bir veriye ulaşılabilirse, çözüm üretilip üretilmeyeceği ortaya çıkacaktır. Akşehir gölüne gösterdikleri önemden dolayı İl Genel Meclisinden gelen Komisyon Başkanı ve üyelerine, İl Tarım ve İlçe Tarım Müdürlüğünden iştirak eden arkadaşlarımıza ve konuya büyük önem veren yerel ve ulusal medyamıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da pazarcının ısınmak için yaktığı soba canından etti
  • Angı: "Hayırlar getirmesini dilerim"
  • Akkaya'ya Afrin'den günaydın mesajı
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA