• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada Kültürümüzde Sivil Toplum konferansı
29 Aralık 2015 Salı 16:36

Konya'da "Kültürümüzde Sivil Toplum" konferansı

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, sivil toplum kuruluşlarının başta siyaset ve ticaret hayatı olmak üzere her alanda yön belirleyici rol üstlendiklerini söyledi.STK

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, sivil toplum kuruluşlarının başta siyaset ve ticaret hayatı olmak üzere her alanda yön belirleyici rol üstlendiklerini söyledi.

STK'ların, herhangi bir menfaat gözetmeden kamu yararına çalıştığını belirten Paslı, Ashabı Suffe gibi sosyal hizmet geleneğini sürdürdüklerini ifade etti.

Anadolu'daki gönüllülük hareketlerine değinen Paslı, Gaziyan-ı Rum, Bacıyan-ı Rum, Abdalan-ı Rum, Ahiyan-ı Rum ve Dervişan-ı Rum gibi aşk, ihlas, insan sevgisi, hoşgörü, kadın-erkek eşitliği, değer, emek ve ilmi içinde barındıran oluşumlar hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Paslı, Konya'da 2 bin 760 derneğin faaliyet gösterdiğini aktararak, "Cenab-ı Allah İnşirah suresinde 'Bir işte yorulunca başka bir işle dinlenin' tavsiyesinde bulunuyor. Biz de yoğunluk hastalığından kurtulmamız gerekiyor. 'Çok yoğunum, hiç vaktim yok' gibi insanlar arası ilişkilerde yardımlaşmayı öteleyen, sivil topluma katkıyı engelleyen anlamsız mazeretlerden kendimizi soyutlamamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Programa, Konya olmak üzere, Ankara ve Bursa'dan birçok sağlık gönüllüsü katıldı.

Programın sonunda Sağlık-Der Genel Başkan Yardımcısı Halim Şekerlioğlu ve Sağlık-Der Konya Şube Başkanı Mustafa Şimşek, Paslı'ya sunumlarından dolayı teşekkür ederek, tablo hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Tiryakilere kötü haber! Bir sigara grubuna daha zam
  • Tarımda gıda arz güvenliği için yerli ve milli adımlar atılacak
  • Ulaştırma ve haberleşmede yeni yatırımlar yolda
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rekabette 44. randevu!
  • Beşiktaş-Konyaspor, Rakipte eksik çok!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA