• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada kültürel etkinlikler başlıyor
09 Mart 2010 Salı 13:12

Konya'da kültürel etkinlikler başlıyor

Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 2010 yılında gerçekleştireceği kültürel etkinlikleri belirledi.
Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi, 2010 yılında gerçekleştireceği kültürel etkinlikleri belirledi. Şube Başkanı Bekir Şahin, “Verimli bir yıl geçireceğimize inanıyorum” dedi.
 
 Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi olarak genelde Türkiye, özelde Konya kültür ve sanatını canlı tutmak amacıyla yıl boyu çeşitli faaliyetler düzenlediklerini anlatan TYB Konya Şube Başkanı Bekir Şahin, 2010 faaliyetlerinin de belirlendiğini söyledi. Şahin, takvime bağlı olarak gerçekleştirilecek programların ilkinin 13 Mart Cumartesi günü başlayacağını kaydetti. Takvime bağlı programların yanı sıra Osmanlı Türkçesi Kursu gibi faaliyetlere de imza atılacağının altını çizen Şahin, “Konya’nın kültür ve sanatının en iyi şekilde yansıtılmasını amaçlıyoruz. Faaliyet takvimimizde yer alan programlardan da anlaşılacağı üzere oldukça verimli bir yıl geçireceğimize inanıyorum. TYB’nin tüm gönül dostlarını ve ilgili tüm kesimleri programlarımıza davet ediyorum” diye konuştu.
 
 35 PLANLI PROGRAMA İMZA ATILACAK
 
TYB Konya Şubesi’nin 2010 programları içerisinde şiir şöleni, yazarlar buluşması, sempozyum, gelenekselleşen çocuk şenliği, âşıklar şöleni ve çeşitli sergilerin yanı sıra Osmanlı Türkçesi Kursu ile Konevî Okumaları gibi önemli etkinlikler yer alacak. 2010 yılı kültürel etkinliklerinin 13 Mart Cumartesi günü başlayacağını ve 6 Kasım 2010 tarihine kadar 35 planlı program gerçekleştirileceğini belirten Şahin, “Programlarımız 13 Mart Cumartesi günü, Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı’nın “İstiklal Marşının Bağımsızlık Tarihindeki Yeri” konferansıyla başlayacak” diye kaydetti. TYB’nin 2010 takviminde yer alan diğer katılımcılar ve programlarıysa şöyle: “Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arıkan ‘Çanakkale’yi Anmak ve Anlamak’, Abdurrahman Dilipak ‘Türkiye Nereye Gidiyor?’, Dr. İbrahim Demirci ‘Yazarlar Buluşması’, Doç. Dr. Yusuf Sarınay ‘Arşivlerde Ermeni Tehciri’, Doç. Dr. Fethi Ahmet Polat ‘Kutlu Doğum’, Dr. Bedia Koçakoğlu ‘Sevim Burak ve Eseri’, Prof. Dr. Süleyman H. Bolay ‘Türk Düşüncesinin Meseleleri’, Doç. Dr. Celaleddin Devlekçi ‘II. Abdülhamit Döneminde Hicaz’, Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ‘Mevlânâ’nın Konya’ya Gelişi’, Dr. Naci Bakırcı ‘Konya’da Müzecilik’, Dr. Sefer Solmaz ‘Anadolu Selçuklu Devleti’nin Kuruluşu ve Süleyman Şah’, Prof. Dr. Hamit Hancı ‘Ölüme Felsefi Bakışlar ve Yılan Hikayesi’, Prof. Dr. Fuat Yöndemli ‘Ukrayna ve Rusya Seyahati’, Prof. Dr. Yaşar Aydemir ‘Edebiyat-Medeniyet İlişkisi’, Prof. Dr. Mustafa Küçüködük ‘Konya’da Anıt Ağaçlar ve Endemik Bitkiler’, Ali Erkan Kavaklı ‘Post modern Düşünce ve Edebiyat’, Doç. Dr. Hacı Ahmet Özdemir ‘Moğollar’, Doç. Dr. Ahmet Çaycı ‘Bursa’dan Konya’ya Seyahat’,  Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın ‘Türkiye ve Dünyada Din Eğitimi Örnekleri’, Dr. Mustafa Kulaklıkaya ‘TİKA ve faaliyetleri’,  Prof. Dr. Dilaver Gürer ‘Oruç-Sabır İlişkisi’, Prof. Dr. Ahmet Önkal ‘Müslüman Şahsiyetinin Oluşumunda Ramazan’, Doç. Dr. Muhittin Uysal ‘İslam’da Adalet ve İlim’,  Prof. Dr. Mikail Bayram ‘Toplumsal Yapılanmada Orucun Rolü’, Prof. Dr. Muhittin Tuş ‘Osmanlıda Matbaacılık’, Seyit Küçükbezirci ‘Konya Folklorunda Esintiler’, Seyit Ali Büyük ‘AB Projeleri ve Kültürel Etkileşim’, Prof. Dr. Emine Yeniterzi ‘Klasik Türk Edebiyatında Hacca Dair’, Prof. Dr. Nazmi Zengin ‘Tıp: Nereye?’, Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ ‘Safevilik, Diğer Değişle Alevilik’, Yrd. Doç. Dr. O. Nuri Dülgerler ‘Geleneksel Konya Evleri’, Yazılacak Çok Şeyimiz Var ‘Kubadâbâd Gezisi’, Konevi Okumaları, Çocuk Şenliği ve Âşıklar Şöleni.”
 
 TYB Konya Şubesi’nin 2010 faaliyetleri önümüzdeki cumartesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı’nın “İstiklal Marşı’nın Bağımsızlık Tarihimizdeki Yeri” programıyla başlayacak. Program 16.30’da Alaaddin Keykubat Salonu’nda gerçekleşecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA