• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada köyler modernleşecek
29 Nisan 2009 Çarşamba 13:23

Konya'da köyler modernleşecek

Konya İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Modern Köyler Projesi' Avrupa Birliği tarafından kabul edildi.
Konya İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından Eğitim, Kültür ve Hayat Boyu Öğrenme Programları çerçevesinde hazırlanan 'Modern Köyler Projesi' Avrupa Birliği(AB) tarafından kabul edildi. Özel İdare yetkilileri, projeyi gerçekleştirmeden önce Almanya ve İtalya'daki köylerde incelemelerde bulunacak.
 
İl Özel İdare Müdürlüğü, Avrupa Birliği hibe programından yararlanmak, köyleri daha yaşanabilir ve modern hale getirilmesi için proje hazırladı. Eğitim, Kültür ve Hayat Boyu Öğrenme Leonardo da Vinci programı kapsamında hazırlanan projenin, AB tarafından destekleneceği açıklandı. Bir yıllık proje ile ilgili 30 kişilik iki ayrı uzman ekip Konya'dan Almanya'nın Duisburg A-Team Akustik Trockenbau'da ve İtalya'nın Polerma şehrinin Send Associazione Di Promozione Sociale'de 2 haftalık bir inceleme ziyaretinde bulunacak.
 
Projeyle köylerin yeniden düzenlenmesi planlanıyor. Bu kapsamda eğitim, sağlık, altyapı, tarımsal faaliyetler, geleceğe dönük olarak tarım alanlarının ve orman bölgelerinin oluşturulması hedefleniyor. Köylerin yaşam standartlarını artırma çalışmalarının her geçen gün artığını belirten Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, projenin büyük önem taşıdığını söyledi. Çalışmanın birçok kamu kurumuyla ortaklaşa yürütüleceğini sözlerine ekleyen Mehmet Kaçmaz, "Köy hayatını daha cazip hale getirmek için Milli Eğitim, Tarım, Çevre, Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri ile birlikte hareket edeceğiz. Günümüzde köylerimiz geliştirilme yönünde çok yönlü yatırımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Modern köy hayatı içerisinde bulunan eğitim, sağlık, tarımsal faaliyetler, içme suyu, yol, kanalizasyon, önemli yer tutmaktadır. Bütün bunlar göz önüne alındığında köylerimizden şehirlere göçün önüne geçilecektir. Köyleri daha yaşanabilir alanlar haline getirmeyi hedefliyoruz." dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA