• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada konvoylarda korna çalmak yasaklandı
08 Ağustos 2009 Cumartesi 11:58

Konya'da konvoylarda korna çalmak yasaklandı

Konya İl Emniyet Müdürlüğü, yaz sezonundaki düğün, sünnet, asker uğurlamalarında oluşturulan konvoylarda glakson çalınmasını yasakladı
Konya İl Emniyet Müdürlüğü, yaz sezonundaki düğün, sünnet, asker uğurlamalarında oluşturulan konvoylarda glakson çalınmasını yasakladı.

Emniyet, ayrıca çeşitli kural ihlallerin önüne geçmek için broşürlü çalışma başlattı. Hem trafikte seyreden sürücülere hem de yeni evlenen çiftelere nikah masasında trafik kurallarının yazılı olduğu broşürler veriliyor. Kurallara uymayan sürücülere cezai müeyyide uygulanıyor.

Konya Emniyeti, konvoylarda korna çalınmasını yasakladı. Sürücülerin yasaklara uymasını isteyen emniyet, hazırladığı broşürleri trafikte seyreden sürücülere dağıtarak bilinçlendirmeye çalışıyor.

Emniyet ayrıca, yeni evlenecek çiftlerde trafik bilincini artırmak için evlilik cüzdanıyla birlikte trafik kuralları broşürü veriyor.

Konvoyların kazalara davetiye çıkardığını bildiren emniyet yetkilileri, "Düğün ve sünnet gibi özel günlerde illa konvoy oluşturulacaksa korna çalmadan, araçlar arasında takip mesafesi bırakılarak yapılmalı. Şehir trafiğinin yoğun olduğu yerlere girilmemesi, yapılacak konvoyun trafik kurallarına uyularak yapılmasını istiyoruz.Kural ihlalleri neticesinde çeşitli trafik kazaları ve istenmeyen olaylar meydana geldiği görülmektedir. Kural ihlali yapılmak suretiyle trafik güvenliği ve trafik düzeni tehlikeye atılmaktadır. Ayrıca usulsüz parklar suretiyle trafik düzeni bozulmakta olup, bu da trafikte kargaşa ve düzensizliğe sebep olmaktadır." açıklamasında bulundu.

Emniyetin yaptığı araştırmada sürücülerin en çok yaptığı hatalar ise şunlar; hız limitlerini aşma, takip mesafesini korumama, kavşaklara gelirken araçlarının hızlarını azaltmama, emniyet kemeri takmama, araçta seyir halinde iken cep telefonu ile konuşma, kavşaklarda "DUR" çizgisini geçme, araçların ön koltuğunda 11 yaşını doldurmamış çocukları oturtma, hatalı park yapma.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA