• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada kömüre verilen süre doldu
09 Ekim 2013 Çarşamba 12:22

Konya'da kömüre verilen süre doldu

Merkezi sistem ısınan binalarda kömür kullanımının sonlandırılmasını hedefleyen Konya Hava Kalitesi Eylem Planları uygulamasının hayata geçirildiği belirtildi.

Konya Valiliği tarafından yapılan açıklamada, merkezi sistem ısınan binalarda kömür kullanımının sonlandırılmasını hedefleyen “Konya Hava Kalitesi Eylem Planları” uygulamasının hayata geçirildiği belirtildi.
Konya Valiliğinden yapılan açıklamada, "Konya’da özellikle kış aylarında artış gösteren hava kirliliği sorunun azaltılması için ilgili kurum ve kuruluşlar koordinasyonunda eylem planı hazırlanmış ve başkanlığı Konya Valilik Makamınca yürütülen İlimiz Mahalli Çevre Kurulu’nun 30.04.2013 tarih ve 2013/02 sayılı kararı ile 'Isınma, trafik ve sanayi kaynaklı kirletici emisyonların azaltımı ve önlenmesini' içeren 20 farklı eylemden oluşan Konya Hava Kalitesi Eylem Planları uygulamaya geçmiştir. Karar kapsamında Mahalli Çevre Kurulu’nca, 'Merkezi Sistem Katı Yakıtla Isınan Tüm Binalarda Kömür Kullanımı Sonlandırılarak Alternatif Temiz Yakıt Kullanımına Geçilmesi' için ilgili apartman/site yönetimlerine gerekli sistem dönüşümlerinin tamamlanması ve kömür kullanımının sonlandırılması için tanınmış olan süre 30 Eylül 2013 tarihi itibari ile sona ermiştir” denildi.

"BİNALARDA KÖMÜR KULLANIMINA İZİN VERİLMEYECEK"
Mahalli Çevre Kurulu’nun açıklamasında ise, “İlgili karar doğrultusunda gerekli sistem dönüşümlerini yaptırmayan ve kömür kullanımına devam eden apartman/sitelerde tespit edilen kömürlerin Mahalli Çevre Kurulu’nca oluşturulan ekipler tarafından kaldırıldığı, binalarda kömür kullanımına hiçbir surette izin verilmediği, ayrıca site yönetimlerine mevzuat kapsamında idari yaptırım kararı uygulanmaya başlandığı belirtilmiştir. Konya için en önemli hava kirleticisi olan PM10 konsantrasyonlarına en önemli kaynak olan evsel ısınma kategorisinde yer alan merkezi sistem kömürle ısınan konutlarda alternatif enerji kaynaklarının kullanımı ile evsel ısınma kategorisinde yüzde 13 azaltım sağlanması hedeflenmiştir. Hayat bulduğumuz havamızın daha temiz ve daha sağlıklı olması için, kış günlerinde sıkıntı yaşamamanız için Konya İl Mahalli Çevre Kurulu’nca bugünden gerekli hazırlıkların tamamlanması gerektiği belirtilerek, uygulamaların tavizsiz bir şekilde sürdürülmeye devam edileceği belirtilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA