• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada kömür yardımları durduruldu
29 Kasım 2011 Salı 15:51

Konya'da kömür yardımları durduruldu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla fakirlere verilen kömürün dağıtımının durdurulduğunu söyledi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kalori değerleri düşük bulunduğu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla fakirlere verilen kömürün dağıtımının durdurulduğunu söyledi.
7-17 Aralık tarihleri arasında Konya'da yapılacak Hz. Mevlana'nın 738. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri nedeniyle düzenlenen basın toplantısında şehirdeki hava kirliliğine yönelik soruları yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, SYDV aracılığıyla fakirlere verilen kömürlerin kalori değerleri düşük çıktığı için dağıtımının durdurulduğunu açıkladı.

Başkan Akyürek, geçtiğimiz yıllara oranla Konya'da kış aylarında hava kirliliğinin azaldığını ancak Kasım ve Aralık aylarında hava hareketlerinin baskı oluşturduğunu ifade ederek, "Geçen yıllara göre daha iyi durumdayız ama yine de hava kirliliği tamamen çözülmüş durumda değil. Özellikle Kasım ayının son haftası ve Aralık ayının son 2 haftasında hava hareketliliğinin bir baskı oluşturması nedeniyle hava kirliliği biraz daha fazla kendini gösteriyor. Şuan şehrimizde konutlarda abone olabileceklerin 3'te 2'sinde doğalgaz var. Bu büyük bir avantaj. Geri kalanının da doğalgaza kavuşması dileğimiz. İlgili firma ve vatandaşın talep arzının oluşması gerekiyor. Bu konuda çaba gösteriyoruz, bazı aksaklıklar oluyor. Doğalgaz şirketinden kaynaklanan ya da gaz geçtiği halde binaya bağlatmayanlar oluyor. Bugünlerdeki temel neden hava akımının olmaması. Fakat geçtiğimiz yıllar ortalaması ile kıyasladığımızda hava kirliliğinin düşük kaldığını ifade etmek gerekiyor. Yani yapılabilecek her şey yapılmaya çalışılıyor, hava
kirliliğini önleme noktasında. Bazı ilave adımlar atmamız gerekiyor. Doğal gaz kullanımını yüzde 100'e ulaştırmamız gerekiyor" dedi.

KÖMÜR DAĞITIMI DURDURULDU
Konya'daki kömür satışlarında Mahalli Çevre Kurulu Kararı gereği 5 bin 500 kalorilik çok yüksek bir değer uygulandığını anlatan Başkan Akyürek, bu değerlere ulaşmadığı için SYDV aracılığıyla fakirlere verilen kömürün dağıtımının durdurulduğunu açıkladı. Başkan Akyürek, "Türkiye'deki en yüksek değer Konya'daki kömür satışlarında kalori değeri olarak uygulanıyor. Bunu ihlal ettirmemek için Çevre Müdürlüğü ile çalışma yürütülüyor. Yani bu konuda denetimler çok sıkı. Yalnız bir konuda sıkıntımız var.

Fakirler için dağıtılan SYDV eliyle yürütülen kömür değerlerinde, en son yaptığımız kontrollerde biraz düşük değerler var. Onun için kömür dağıtımı Kaymakamlıklarla birlikte durdurulmuş durumda. Bu hafta içinde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürü ile görüşerek daha kaliteli kömürün fakirler içinde olsa, ücretsiz de olsa dağıtılmasını isteyeceğiz" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Konya genelinde yaklaşık 30 bin aileye kömür dağıtıldığını, Karatay, Selçuklu ve Meram merkez ilçelerini kapsayan kent merkezinde kömür yardımı alan aile sayısının en az 15 bin olduğunu sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA