• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada kar yağışı
30 Aralık 2009 Çarşamba 03:36

Konya'da kar yağışı

Artan yağışlarla birlikte Aralık ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle yaşanan ılıman hava Akdeniz iklimi görüntüsü
KÜRESEL ISINMA SICAKLIKLARI ETKİLİYOR
Artan yağışlarla birlikte Aralık ayında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle yaşanan ılıman hava Akdeniz iklimi görüntüsü veriyor. Hava sıcaklıklarını değerlendiren uzmanlar, yağışların sıcaklıkları arttırdığını fakat Ocak ayında kar yağışının görüleceğini belirtiyor. Yrd. Doç. Dr. Nuri İnan, dünyada küresel ısınmanın yol açtığı etkenlere bağlı olarak sıcaklıklarda değişmelerin görülebileceğini söyledi.
YAĞIŞLARLA BİRLİKTE LODOS SICAKLIKLARI ARTTIRDI
Nuri İnan, bu değişimlerin mevsim sıcaklıklarını çok fazla etkilemeyeceğini anlatarak, Ocak ayında kar yağışının görülebileceğini aktardı. Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen de, Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ve lodosun etkisiyle sıcaklıklarda artışın yaşandığını kaydetti. Ertuğrul Şen, Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasıyla birlikte 3 Ocak’tan itibaren kar yağışı beklediklerini bildirdi.

Dikkat; kar geliyor!

Yağışlarla birlikte sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıktığını belirten uzmanlar, Ocak ayında kar yağışının görülmesiyle sıcaklıkların normal seviyelerine döneceğini ifade etti

Kış aylarına girdiğimiz halde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Artan yağışlarla birlikte Aralık ayında yaşanan ılıman hava Konya’da Akdeniz İklimi yaşanıyor görüntüsünü veriyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin birçok nedeni var. Özellikle Orta Akdeniz üzerinden yağışlarla birlikte gelen lodos ve küresel ısınmayla birlikte yaşanan enlemlerdeki kaymalar ve tropikal kuşaktaki yüksek basınçların kuzeye kayması sıcaklıkları arttırıyor.
ILIMAN İKLİM DEVAM EDECEK FAKAT KAR DA GÖRÜLECEK
Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Çoğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri İnan, dünyada küresel ısınmanın yol açtığı etkenlere bağlı olarak sıcaklıklarda değişmelerin görülebileceğini söyledi. Enlemlerde 5-6 derecelik kaymaların görüldüğünü kaydeden Nuri İnan, “Enlemlerdeki bu kaymalarla birlikte Tropikal Kuşaktaki yüksek basınçların kuzeye kaymasıyla sıcaklık dereceleri farklılaşıyor. 50-60 sene önceki 30-35 derece enlemlerinde bulunan sıcaklık değerleri günümüzde 40-45 derece enlemlerinde görülebiliyor. Fakat bu değişmeler çok fazla farklılıklara yol açmaz. Bu yıl Konya’da kış ılık geçecek olmasına rağmen karda görülecek. Çünkü Balkanlar ve Sibirya üzerinden gelecek soğuk hava dalgalarıyla birlikte Ocak ayında karda görülecek. Bu nedenle şuanda yağmurlara bağlı olarak havaların ılık geçmesini olağanüstü bir durum olarak görmemek gerekiyor. Konya’da öyle kışlar görülmüştür ki Şubat’ın 10’na kadar kar yağmamış, Eylül’ün ortasında kar yağmıştır” dedi.
YAĞIŞARLA BİRLİKTE LODOS SICAKLIKLARI ARTTIRDI
Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen ise, geçen yıl Kasım Aralık aylarına göre bu yıl sıcaklıklarda 3 derece artışın olduğunu ifade etti. Sözlerine şöyle devam eden Ertuğrul Şen, “Geçen yıl Kasım ayı sıcaklık derecesi 2 derece düşerken, Aralık ayı 1 derece düştü. Bu yıl ise Kasım ayı mevsim normalleri civarında seyrederken, Aralık ayı 3 derece daha sıcak seyretti. Bundaki en büyük etken Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havalarla birlikte lodosun etkisidir. Yani yağışlı hava akımının Balkanlardan değil de batıdan gelmesidir. Fakat Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasıyla birlikte Ocak ve Şubat ayları sıcaklık mevsim normalleri seviyesinde seyredecek. 3 Ocak’tan itibaren karda görülebilecektir. Akşam saatleriyle birlikte yağışlı havaların doğuya doğru hareketlenmesiyle Konya’nın doğusunda kar, yüksek yerlerde ise karla karışık yağmur görülecektir"
 
merhaba
YORUMLAR
konya
konyalı
arkadaşlar konyada bu sene kar yağmaz
88.252.234.226
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA