• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada kadın girişimciler artacak
07 Mart 2009 Cumartesi 05:03

Konya'da kadın girişimciler artacak

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, kadınların iş dünyasında daha çok söz sahibi olması gerektiğini söyledi.

Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, kadınların iş dünyasında daha çok söz sahibi olması gerektiğini söyledi. Oda olarak Kadın Girişimcileri desteklediklerini hatırlatan Başkan Üzülmez, “Konya Ticaret Odası geçmişte ilk Kadın Meclis Üyesi’nin bulunduğu kurumken, bugün en çok kadın meclis üyesinin bulunduğu odaların başında gelmektedir. Ancak, mevcut durumu yeterli görmüyor, kadınların iş ve sivil toplum kuruluşları ve sosyal hayatta daha çok görev almasını istiyoruz”dedi.  

 
Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, Türkiye ekonomisinin hızlı ve sürdürülebilir büyümesi için kadınların, iş gücüne daha yüksek oranda katılması gerektiğini söyledi.  8 Mart dünya kadınlar gününde, Konya Ticaret Odası’nın Kadın Girişimcileri desteklediğine dikkat çeken Başkan Üzülmez, “Kadınlarımızın daha iş dünyasında ve çalışma hayatında daha aktif olmaları, kendilerine has yetenek ve becerilerle mal ve hizmet üretimine katkı sağlaması ekonomiye yeni bir hareketlilik kazandıracaktır. Bu ailelerin gelirlerinin artması demektir. Ailelerin gelirlerinin yükselmesi de  tüketimi artıracak ve o da ekonominin canlı, dinamik kalmasını sağlayacaktır. Bu nedenlerden dolayı Konya Ticaret Odası, kadınların iş hayatına atılmalarını ve girişimcilik yapmalarını teşvik etmek amacıyla çalışmalar başlatmıştır. Odamız kadınların istihdamı ve iş gücü dünyasında daha fazla yer almaları için girişimler ve projeler yürütmekte ve destek olmaktadır.”diye konuştu.
 
TOBB bünyesinde oluşturulan Kadın Girişimciler Kurulu’nun (KAGİK) her ilde oluşturulması planlandığını ve bu bağlamda Konya’da da ilçeler dahil olmak üzere 40 kadın girişimciden oluşan Konya ili Kadın Girişimciler Kurulu oluşturulduğunu hatırlatan Başkan Üzülmez, “Konya Kadın Girişimciler Kurulu’nun ana amacı, kadın istihdamının nicelik ve niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kurulun koordinasyonu odamız tarafından gerçekleşmektedir. “dedi.
 
Kadın Girişimciler Kurulu’na ek olarak Konya’da Kadın Girişimciler Masasının (KAGİM) Oda bünyesinde kurulacağını söyleyen Üzülmez, bu masanın amacını şöyle açıkladı: “Konya Ticaret Odası ve Milano Ticaret Odası’nın ortaklığıyla hazırlanan “Kadınları Güçlendirme – Konya’da Kadın Girişimciliğinin Kapasite ve Hizmet Bakımından Ortaklık Kurma Yoluyla Desteklenmesi” projesi ile; Kadınların iş kurmaları teşvik edilerek Konya’daki kadın girişimci sayısının artırılması, Mevcut kadın girişimcilerin desteklenmesi ve girişimciliğin işsizliğe çare olarak teşvik edilmesi, Kadın girişimciler arasında bir iletişim ağı kurulması, Toplumdaki olumsuz kadın girişimci imajının düzeltilmesi, Türkiye ve AB Odaları arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca, Konya’da Haziran ayında uluslararası bir konferans düzenlenmesi ve 50 kadına KTO Kadın Masası tarafından pilot girişimcilik eğitimi verilmesi planlanmaktadır. Çalışmaların sonunda Konya Ticaret Odası, kurulan Kadın Masası ile kadın girişimcilerin her açıdan desteklendiği bir merkez haline gelecektir.”
 
Üzülmez Konya Ticaret Odası’nda 3 Kadın Meclis Üyesi bulunduğunu da hatırlatarak, bu konuda Türkiye’ye öncülük ettiklerini ifade etti. Üzülmez, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hayırlı olmasını diledi.  

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA