• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada kaç kişi sigara cezası aldı ?
29 Temmuz 2009 Çarşamba 14:58

Konya'da kaç kişi sigara cezası aldı ?

Sigara yasağı 20 bin 19 merkezde denetledi. Sigara içmekten dolayı 5'i kamuda olmak üzere toplam 38 kişiye para cezası uygulandı.

Sigara yasağı 20 bin 19 merkezde denetledi. Sigara içmekten dolayı 5'i kamuda olmak üzere toplam 38 kişiye para cezası uygulandı. Kişisel sigara içmekten dolayı ceza alan kişilerin oranlarına bakıldığında, Trabzon ilk sırada yer aldı.

19 Temmuz'dan bu yana 20 bin 19 denetim yapıldığını belirten Çom, "Bunlardan 16 bin 509'u özel kişilere ait işletmeler. 2 bin 948'i kamu binası. 460'ı ise çeşitli toplu taşıma araçları." dedi.

Denetimler sonucunda toplam 2 bin 424 uyarı tutanağı hazırlandığını kaydeden Çom, hiçbir işletmeye para cezası yazılmadığını kaydetti. 16 bin 509 özel işletmenin, 1824'üne uyarı tutanağı düzenlendiğini ifade eden Çom, "Bu tutanakların yüzde 95'i sigara içmekten değil, yasal uyarı levhası asılmaması ya da asıldığı halde üzerinde yeterli bilgi bulunmamasından ötürü. Yüzde 95'in dışında geri kalanlarda da yerlere izmarit atılmış, 9 yerde ise tütün ürünleri reklamı yapılmış." şeklinde konuştu.

Toplam 2 bin 948 kamu binasında yapılan denetimlerde ise 367 tutanak düzenlendiğini ifade eden Çom; kamuda sigara içen 5 kişiye ceza verildiğini aktardı.

Türkiye genelinde 38 kişiye sigara içmekten dolayı 69 TL ceza uygulandığını ifade eden Çom, "Bunların 13'ü Trabzon'da. Toplu taşıma araçlarında 4 kişi sigara içmiş. Trabzon'u 7 kişi ile Konya, 5 kişi ile İstanbul takip ediyor. Ankara dahil diğer bazı illerde ise birer kişiye ceza uygulanmış." diye konuştu.

Çom, kişisel sigara içmekten dolayı ceza alan kişilerin oranına bakıldığında Trabzon'un ilk sırada yer almakla birlikte; bu ilin özel işletme ve kamu binalarının denetlenmesinde çok iyi bir tablo sergilediğine dikkat çekti.

En fazla tutanak hazırlanan ilin İstanbul olduğunu söyleyen Çom, bunun nedenini nüfusun fazla olmasına bağladı.

Yapılan 20 bin 19 denetimin 61'inde yerde izmarit görüldüğünü söyleyen Çom, "Bu işletmeler de uyarıldı, bir daha olursa ceza yazılacağı belirtildi." ifadesini kullandı.

SİGARA YASAĞINI KİMLİĞİMİ BELİRTMEDEN BİZZAT DENETLEDİM

Kimliğini belirtmeden, müşteri gibi gezerek sigara yasağını bizzat denetlediğini ifade eden Çom, özellikle gençlerin sigarayı bırakma ve yasağa sahip çıkma anlamında ön planda olduğunu vurguladı.

Bir alışveriş merkezi, bir nargileci ve 2 tane de kahvehaneye gittiğini aktaran Çom, "Hiç birinde sigara içen bir kişi görmedim. Hatta bir yerde, vatandaşlardan biri sigarasını yakmaya çalışırken, garson gelerek nazikçe onu uyardı. Benim gittiğim her yerde sigara yasağına uyuluyordu." şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA