• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada istihdam için büyük fırsat
05 Ağustos 2010 Perşembe 00:53

Konya'da istihdam için büyük fırsat

Konya'nın da dahil olduğu 19 ilde uygulanacak Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi, nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması için önemli katkı sağlayacak
Türkiye’de 19 ilde uygulanacak olan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM)’nde Konya da yer alıyor. Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, BECERİ 2010 adıyla kamuoyuna tanıtılan ve beceri kazandırılarak istihdamı artırılması projesi olan UMEM’de Konya’nın da yer almasının çok önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Türkiye’de her yıl çalışma çağına 800 bin gencin girdiğinin altını çizen Başkan Büyükhelvacıgil, “Bugün Türkiye’nin önemli sorunlarından birisi işsizlik değil, nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması sorunudur. Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu, TOBB, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi büyük bir kamu-özel sektör ortaklığı ile yürütülecek olan UMEM Projesi ise, Türkiye’nin işsizlik sorununu ortak akılla çözecek önemli bir projedir.  Bu proje ile eğitimi sırasında maaş verilerek nitelikli eleman yetiştirilecek ve ihtiyacı olan işverenlerin nitelikli eleman ihtiyacı karşılanmış olacaktır” diye konuştu.
UMEM’in işsizlerin koluna ‘Altın Bilezik’ takarak, iş hayatına katılımı artırmayı hedeflediğinin altını çizen Başkan Büyükhelvacıgil, proje ve işleyiş süreci hakkında şunları söyledi: “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM) yılda yaklaşık 200 bin işsizi eğiterek 5 yılda toplam 1 milyon işsizi meslek sahibi yapacak. Yılda 9 bin 858 kursun düzenleneceği UMEM projesi kapsamında 2 ile 6 ay arasında eğitim görecek işsizler, eğitimden sonra ise eğitim kadar staj yapacak. Proje kapsamında eğitim süresince günlük 15 TL yevmiye ve staj süresinde de maaş verilecek. Bölgesel ve sektörel mesleki eğitim ihtiyaçları Odaların aktif katılımıyla TOBB-ETÜ tarafından belirlenecek. Pilot olarak seçilen, Konya’nın da yer aldığı 19 ilde ihtiyaç analizi uygulanacak, TOBB Sektör Meclislerinde anket çalışmaları ve odak grup çalışmaları gerçekleştirilecektir. Eğitim Alt yapısının geliştirilmesi çalışmaları MEB ve İŞKUR koordinasyonunda sağlanacaktır. Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulları’nca gerekli kursların açılması için karar alınacaktır. Kurs içerikleri ihtiyaç analizine dayalı olarak belirlenecek ve kurs yönetimi tarafından kurslara katılmaya hak kazanan kursiyerler belirlenecektir.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA