• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada İşgücü Piyasası Talep Araştırması
18 Eylül 2013 Çarşamba 18:00

Konya'da İşgücü Piyasası Talep Araştırması

İşsizliğin azaltılması; eğitimin işgücü talebine duyarlılığının artırılmasına, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesine ve buna uygun politikaların geliştirilmesine bağlıdır.
İstihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması; eğitimin işgücü talebine duyarlılığının artırılmasına, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesine ve buna uygun politikaların geliştirilmesine bağlıdır. Bu hedef doğrultusunda Konya genelinde işgücü piyasasının talep boyutunu tespit edebilmek amacı ile 2013 Yılı I. Dönem “İşgücü Piyasası Talep Araştırması” yapılmıştır.
 
Araştırma sonuçlarına göre Konya’da her 100 işyerinden 37’sinde açık iş olduğu ve 2013 yılı içerisinde her 100 işyerinden 53’ünde eleman temininde güçlük çekildiği tespit edilmiştir.
 
Konya genelinde 5833  açık iş olup açık iş oranı %5,29’dur. Bir başka deyişle her 100 kadronun 95’i dolu 5’i doldurulmaya hazırdır.
 
Araştırmanın sonuçlarına göre Konya’da açık iş oranı yüzde 5,29’dur (5833 kişi). Sektörlere göre en yüksek açık iş oranı yüzde 7,70 ile Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler sektöründe tespit edilmiştir. Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler sektörünü yüzde 7,56’lık açık iş oranı ile Konaklama ve Yiyecek
 
Hizmeti Faaliyetleri ve yüzde 6,23’lük açık iş oranı ile Toptan ve Perakende Ticaret sektörü izlemektedir.
 
En fazla açık iş Kaynakçı (Gaz altı, oksijen, elektrik) mesleğindedir.
 
Konya’da açık işlerin en fazla olduğu mesleklerin; Kaynakçı (Gaz altı, oksijen, elektrik), CNC Torna Tezgâhı Operatörü, Beden İşçisi (Genel), Dökümcü (Metal), Meydancı, Garson (Servis Elemanı), Ambalajcı (El İle), Pazarlamacı, Makine Montajcısı, Şoför-Yük Taşıma meslekleri olduğu tespit edilmiştir.
İşgücü talebinde eğitim düzeyinden ziyade mesleğe ilişkin yeterli bilgi öne çıkmıştır.
 
Açık işler için yaklaşık olarak yüzde 58,5 oranında asgari bir eğitim düzeyi talep edilmektedir.  Açık işler için yüzde 21,9 ile lise altı, 10,6 ile lisans 10,2 ile genel lise, 10,1 ile meslek lisesi eğitimliler talep edilmektedir. İşverenlerce açık işler için iş arayanlardan talep edilen ek beceriler incelendiğinde ise; yüzde 77,4’nün mesleğe ilişkin yeterli bilgiyi, yüzde 54,7’sinin fiziksel yeterliliği, yüzde 32,5’inin takım çalışması becerilerini, yüzde 28,8’inin hesap yapabilmeyi ve bilgisayar destekli çalışmayı, yüzde 21,79’unun sorun çözebilme kabiliyetini, yüzde 19,7’sinin iletişim ve ifade etme becerisini,  yüzde 14,86’sının proje tabanlı çalışabilmeyi, yüzde 12,4’ünün satış ve pazarlama kabiliyetini ve yüzde 3,2’sinin yabancı dil yeterliliğini talep ettiği tespit edilmiştir. 
Temininde güçlük çekilen mesleklerin başında Kaynakçı (Gaz altı, oksijen, elektrik) gelmektedir.
 
Araştırma kapsamında işyeri ziyaretleri sırasında görüşülen işverenlere hangi mesleklerde ve hangi nedenlerden dolayı eleman temininde güçlük çektikleri sorulmuştur. Eleman temininde en fazla güçlük çekilen bazı meslekler; Kaynakçı (Gaz altı, oksijen, elektrik),CNC Torna Tezgâhı Operatör,   Şoför-Yük Taşıma, Dökümcü (Metal), Beden İşçisi (Genel), Garson (Servis Elemanı), Tornacı (Torna Tezgâhı Operatörü), Pazarlamacı, Metal Döküm Kalıpçısı, Depo Hamalı şeklindedir.
 
İşverenlerin yüzde 57,5’i eleman temininde güçlük çekilme nedeni olarak “yeterli beceri ve niteliğe sahip eleman bulunamamasını”, yüzde 46,8’i “meslekte eleman bulunamamasını”,                                    
 
yüzde 43,2’si “yeterli tecrübeye sahip eleman bulunmamasına”, 19,6’sı “çalışma ortam ve koşullarının beğenilmemesini”, yüzde 15,8’i “önerilen ücretin yeterli bulunamamasını” göstermiştir. 
 
Bu araştırma kapsamında “3.693” işyeri için veri derlenmiştir. Bu verilerin daha kapsamlı ve ayrıntılı sonuçlarının da yer aldığı “Konya İşgücü Piyasası Analizi Raporu” Ekim ayı içerisinde yayınlanacaktır.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA