• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada iş garantili kurslar açılıyor
17 Ocak 2011 Pazartesi 13:20

Konya'da iş garantili kurslar açılıyor

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, işsizlere müjdeli haberi verdi: Konyada iş garantili kurslar açılıyor

İşte 2011 yılında açılacak olan iş garantili ilk kurslar:

“CNC Freze Operatörlüğü, CNC Torna Operatörlüğü, Gaz altı (MİG-MAG-TİG-TOZALTI) Kaynakçılığı, Elektrik Ark Kaynakçılığı, Tornacılık, Tesviyecilik, Pres Operatörlüğü, Bilgisayar Destekli Tasarım (Teknik Ressam), Plastik Enjeksiyon Operatörlüğü, Hacim Kalıpçılık”

Başkan Büyükhelvacıgil, kurslara katılmak isteyenlerin İŞKUR (www.iskur.gov.tr)  ve www.beceri10.org.tr adresinden kurs kaydı yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Kamuoyuna BECERİ’10 adıyla tanıtılan UMEM (Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri) Projesi’nin Konya’nın da aralarında bulunduğu 19 İl’de Pilot olarak uygulanacağını hatırlatan Başkan Büyükhelvacıgil, “Bu proje işsizlerimize balık tutmayı öğretecek. Dolayısıyla, bir meslek edindikten sonra, kendi hayatlarını idame ettirmenin yanı sıra, ülke ekonomisine de katkıda bulunmuş olacaklar” dedi. Büyükhelvacıgil, Konya’da 10 branşta açılacak kursların gelişi güzel seçilmediğini, ‘Mesleki Eğitim İhtiyaç Analizi’ araştırmasında Konya sanayisinin ihtiyaçları doğrultusunda belirlendiğini vurguladı.

Kursiyerlere ücret ödenecek
Projenin, hem işsizlere hem de istediği beceriye uygun işgücü bulamayan işverenlere önemli avantajlar sağladığının altını çizen KSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“BECERİ’10 Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu, TOBB, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle yürütülmektedir. BECERİ’10 Projesi kapsamında Konya’da açılacak kurslara katılan kursiyerler 3 ay boyunca teorik ve pratik eğitim alacaklar. Kurs süresi boyunca kursiyerlere 15 TL ücret ödenecek. 3 aylık teorik ve 3 aylık pratik eğitimin ardından kurslarını başarıyla tamamlayan kişilerin önemli bir kısmı firmalarda istihdam edilecek.

Kurslarını başarıyla bitiren stajyerleri istihdam eden işverenler, 4,5 yıla varan süre boyunca Sigorta Primi İşveren Payı’ndan muaf tutulacak. Türkiye genelinde her yıl 200 bin kişiyi meslek sahibi yapmayı hedefleyen proje 5 yıl sürecek.”

Çığır açacak proje
Başkan Büyükhelvacıgil, dünyanın üretim odaklı bir anlayıştan bilgi odaklı bir anlayışa doğru hızla ilerlediğini, dolayısıyla insan kaynağının artık önemli bir rekabet unsuru olduğunu vurgulayarak, BECERİ’10 Projesinin Türkiye’nin rekabet gücüne de katkıda bulunacağını ifade etti. 

Sanayide yaşanan beceri uyumsuzluğu sorunlarının çok ciddi kayıplara neden olduğunu anlatan Başkan Büyükhelvacıgil, BECERİ’10 Projesi’nin hem işsizlikte hem de sanayide yaşanan beceri uyumsuzluğu sorununda çığır açacak önemli bir proje olduğunun altını çizdi.

Büyükhelvacıgil, 5 yıl sürecek BECERİ’10 Projesi ile her yıl yaklaşık 200 bin kişiye, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu niteliklerin kazandırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi ve her insanın kolunda bir altın bileziğin olduğu, yatırımcıların kalifiye eleman kaygısının olmadığı, sanayi toplumundan bilgi ve teknoloji toplumuna geçmiş bir Türkiye diledi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA