• Konya32 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da ilk Ramazan için ilk notlar

02 Ağustos 2011 16:14

Sondan başlayalım. Yani Pazartesi, Ramazanın ilk gününden.  “Konya, Oruç tutan bir şehir”. Konya sahurda ayakta, iftarda sofra başında bir şehir.

*Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ramazan’ın ilk günü Norveç’teki katliamda can veren Türk kızı Gizem Doğan’ın cenazesi için Norveç’e gitti. Bakan Davutoğlu Tahir Hoca’nın camisi Kapu Camiinde ilk Teravih Namazında Konyalılarla birlikte saf tuttu.

Ayrıca Ahmet Davutoğlu Ramazan Bayramında da Konya’da olmayacak. Kadir Gecesi Üsküp, Arefe günü Priştina, Bayram Namazı Saraybosna.

*Bakan Davutoğlu’nun Konya’yı ne kadar çok önemsediğine Cumartesi akşam onuruna verilen yemekte bir kez daha şahit olduk. Her detaydan haberdar Bakan Davutoğlu. Sanırım kimse Ahmet Davutoğlu’nun Konya meselelerine bu kadar hakim olacağını beklemiyordu. Mesela Lojistik Köy konusunun MÜSİAD tarafından çalışıldığı ve ciddi mesafeler alındığını detaylarıyla duymak oldukça önemli.

*Bakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibine de bir parantez açmak gerek. İşini oldukça başarılı bir şekilde yürüten Basın Müşaviri Osman Sert’in seçim dönemindeki performansı gözlerden kaçmamıştı.Hem yerel hem ulusal ve uluslar arası basınla ilişkileri diğer meslektaşlarına örnek oluyor.  Bakan’ın Meclis Danışmanlığına ise Konya’da sessiz ve başarılı işlere imza atan İsmail Küçükbayrak getirildi. Bakan’ın bir nevi Konya koordinatörü olacak Küçükbayrak için yeni görevi hayırlı olsun.

*AK Parti teşkilatının Konya’yı seçimlerde Türkiye birincisi yapmasına atıf yapan Bakan Davutoğlu “Konu seçim sonuçları olduğunda kim birinciymiş sorusuna, Konya cevabı almak bizi gururlandırıyor, başımız Ankara’da dimdik”  sözleri partileri çok mutlu etmiştir.

*O gece Bakan Davutoğlu, yerel, ulusal ve uluslararası pek çok konudan bahsetti. En çok şehit ailelerine içten sahip çıkması onların masasında bulunması duygulandırdı.

*Cuma akşamına dönüyoruz. Konya İlahiyat Fakültesinin genç dekan yardımcısı Muhittin Okumuşlar, ısrarla Kuran-ı okuyup anlamamız gerektiğini örnekliyor.Anlamını bilmeden Kuran okumanın faydasızlığına işaret ediyor. Ayrıca uyarıyor. Kuran-ı yüzünden okuyalım tamam ama mutlaka Türkçe mealini de okuyup anlayalım. Bu Ramazan pek çok kişinin Kuran’ın Türkçe mealini hatmedeceğini düşünüyorum.

*İlahiyat Fakültesi bu yıl Meram’daki binasında bu yıl bil ilke imza atıyor. İlahiyat Fakültesi Camii’nde düzenlenecek etkinlikler kapsamında  ‘Hatimle Teravih Ziyafeti’, ‘İlahi ve Kasideler’, İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden ‘Namaz Öncesi Özlü Vaazlar ve Teravih Sonrası Sohbetler’ ile çocuklar için ‘Akülü Oto ve Bisiklet Keyfi’ yer alacak. Bu güzel etkinlikleri en azından birkaç gece mutlaka görmek gerekir.

*Perşembe akşamındayız. Sezonun son düğün pilavında. Konya’nın köklü perdecisi İbrahim Yaşar’ın oğlunun sünnet merasimi. Sakin bir Konya akşamında Mehir Vakfı Başkanı ve üyelerinin bulunduğu sofrada pilava kaşık sallıyoruz.

*Mehir Vakfı’nın geçtiğimiz günlerde Ağrı’da 100 çiftin düğününün o bölgede nasıl coşkuyla karşılandığını orada öğreniyorum. Başkan Mustafa Özdemir Türkiye’de yeni neslin en büyük problemi olan aile kurmaya destek olduklarını, gençleri kötülükten kurtardıklarına işaret ediyor. Gazze düğününün eşyalarının tamamlandığını artık yolculuğa sıra geldiğini ifade ediyor.

*Ramazan’ın önemli ibadetlerinden biri de zekat. Çok şükür Konya’da çok sayıda hayırsever var ve zekatlarını doğru yerlere kanalize ediyorlar. Biz bir kez de buradan önemli fonksiyonları olan kurumlara zekatların verilmesi gerektiğini hatırlatmış olalım.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA