• Konya22 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da il başkanları neler yapıyor?

09 Kasım 2010 12:09

Siyasi temponun zirvelerinin yaşandığı bir haftayı geride bıraktık. Ulusal bağlamda yeni kurulan partiler ve yenilenen partiler geçtiğimiz günlerin en çok konuşulan gündemiydi. Saadet Partisi’nden ayrılan Numan Kurtulmuş’un Halkın Sesi Partisi, Saadet Partisi ve yeni CHP Türk siyasi hayatına bu dönemde neler getirecek bunu hep birlikte göreceğiz.

Türkiye gündemi partilerin yeni yönetim ve icra kurullarının kimlerle oluştuğuna yoğunlaşmışken, yerelde ise yeni il başkanlarının kim olacağı ve kimlerle yeni görevleri paylaşacağı merakla beklenen konular.

Saadet Partisi’nden istifa eden Numan Kurtulmuş, Ankara’da ki idari kadrosunu, partisinin kurucular kurulunu oluşturdu. Bu kadroda Konya’dan da dört isim bulunuyor. Bu isimler; Hasan Basri Sayı, Mahmure Boyalı, Teoman Rıza Güneri ve Veli Tolu.

Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş geçen hafta Veli Tolu’ya Konya’da partisinin teşkilatını kurma görevini verdi. Veli Tolu’nun Konya’da bu bağlamda çok sayıda isimle görüşme yaptığı açıklandı. Öyle görünüyor ki bu hafta içinde Halkın Sesi Partisi Konya teşkilatının yüzlerini tanımış oluruz. Yeni partinin nasıl bir performans göstereceği, hangi kitleleri hedef alacağı ve nasıl bir çalışma şablonu ortaya koyacağını ancak isimleri görünce daha rahat konuşabiliriz.

Öte yandan Veli Tolu’nun ayrılmasıyla boşalan Saadet Partisi il Başkanlığına ise önceki dönemde Karatay Belediye Başkanlığı da yapmış Mehmet Şen getirildi. Milli Görüş geleneğinden gelen eski dönem siyasetçilerle birlikte basının karşısına geçen Mehmet Şen Saadet Partisi’ne nasıl bir hava getirecek, nasıl bir çalışma planı çizilecek bunu da önümüzdeki günlerde gözlemleyeceğiz. Ancak hitap ettiği kitlede yeni bir partinin olması Mehmet Şen’i epey zorlayacak gibi.

İl Başkanlarından sözü açmışken diğer partilere de şöyle bir bakalım. BBP’te Yalçın Topçu’nun Genel Başkan olmasından sonra il başkanlığına gelen Osman Seçgin, sakin bir şekilde partisini götürüyor.  

Bu sıralar merkez ve taşra ilçelerinde önemli değişiklikler yapan MHP’de ise zorlu bir seçim süreci bekleniyor. Son olarak 29 Mart Yerel seçimlerinde MHP’den Cihanbeyli’de belediye başkanı seçilen M.Ali Önal partisinden istifa etti. Bakalım bu seçim sürecini İl Başkanı Ali Yücel nasıl yönetecek.

Geçen hafta CHP içinde yaşanan parti içi hareketlenme en çok il başkanlarını zor durumda bıraktı. Hangi tarafta yer alacaklarına karar verme sıkıntısı yaşayan İl Başkanları için olay şimdilik durulmuş gibi görünüyor. Bu sakinliğe en çok sevinenlerin başında Konya İl Başkanı Orçun Güney Çalık geliyor olmalı.

Muhalefet partilerinde durum buyken Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun için durum nasıl acaba?

Referandumdan önemli bir başarı ile çıkan Konya teşkilatı geçtiğimiz hafta içinde ilçe danışma meclislerini yaptı. Oldukça verimli geçtiği açıklanan bu meclislerle yeni teşkilat seçim antrenmanlarına başlamış oldu.

Öyle anlaşılıyor ki, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, referandum değerlendirme ve teşekkürler ziyaretlerinden sonra 12 Haziran seçimleri için kolları şimdiden sıvamış görünüyor.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA