• Konya2 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya’da iki yiğit adam

31 Aralık 2014 Çarşamba 12:08

        Kim nasıl düşünürse, nasıl bakarsa baksın bu bölgenin değişimi de dönüşümü de Türkiye’nin eliyle olacak.

        Bölgesiyle ilgili, Türkiye kendi menfaatleri gereği bir siyaset gütseydi, şimdi çok daha rahat, çok daha sorunsuz bir ülke olabilirdi. Oysa Türkiye, kolayı değil, çok daha zor olanı ve kendinden çağların beklediği tercihler yapıyor. İşte bu yüzden de bölgenin her tarafında, mazlum haklar, Türkiye için dua ediyor, hayallerini, geleceklerini Türkiye üzerine kuruyor. Böyle bir ülke olmuşsanız, artık küçük hesaplar ve planlar içinde olamazsınız.

       Cumartesi günü Ak Parti Konya il teşkilatının kongresi bunun önemli izlerinden birini taşıdı. Türkiye’nin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Hamas siyasi büro şefi Halid Meşal birlikte aynı salonda tüm dünyaya mesaj verdiler.

       Çok değil birkaç ay önce Gazze’de, masum halkı sınırsız silahlarla vurulan, binlercesi katledilen  bir siyasi lider Halid Meşal. Bu coğrafyada sağduyu sahibi her Müslüman’ın örnek alacağı bir kişilik. Hem duruş, hem yaşayış, hemde mücadele anlamında. İşte bu cesur yürekli adam, Başbakan Davutoğlu’nun misafiri olarak Konya’ya geldi ve tarihe geçecek şu konuşmayı yaptı;

"Ey Konya halkı şunu mutlaka iyi bilin, güçlü bir Konya, güçlü bir Türkiye güçlü bir Kudüs, güçlü bir Filistin demektir. İnşallah zafer yolunda Allah hem sizinle hem bizimle beraberdir. Türkiye, demokratik Türkiye, istikrarlı Türkiye ve kalkınmış Türkiye tüm Müslümanlar için güç kaynağıdır”

       İstikrarlı ve kalkınmış bir Türkiye tüm Müslümanların güç kaynağıdır. Bu cümlede saklı her şey. Güçlü olmazsanız, kalkınmazsanız, ne kendinize faydanız olur, ne de ümmete. Türkiye’nin yakın zamanda yaşadığı tüm sıkıntılar ve darbe girişimlerin temeli de bu. Çünkü Türkiye’nin güçlü olması sadece Türkiye’nin değil, bölgede tüm halkların kurtuluşu demektir. Aynı şekilde Türkiye’nin güçlü olması, bölgeyi dizayn edip, sömürü ve mezhepsel kırdırma yarışı içinde olan güç odaklarının, oyunlarının bitmesi demektir.

       Başbakan Ahmet Davutoğlu için uyarlanan Kiziroğlu şarkısı gerçekten çok güzel olmuş. Ahmet Davutoğlu bir şarkıda ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Ayrıca her kim olursa olsun, o sözlere tempo tutması ve içinden mırıldanmaması mümkün değil.

Bütün dünya tanır O’nu, tarihiyle yok sorunu, tam bir Osmanlı torunu

Adam kim, yiğit kim, doğru kim, dürüst kim..Davutoğlu Ahmet Hoca. Bir Bilge Adam, bir yiğit adam.

     Başbakan Ahmet Davutoğlu sözlerine Halid Meşal’in tarif ettiği gibi başladı. Türkiye’nin mazlum halklara sahip çıkmasını al bayrakla sembolleştiren Davutoğlu’nun o tarihi konuşmasında ki bu bölüm kayıtlara geçti bile;

“Mazlumlara sahip çıkmak artık al bayrakla sembolleşti, bu al bayrak sadece istiklalimizin sembolü değil bu al bayrak, dünya mazlumlarının sembolüdür. Allah şahittir bu al bayrağı bir nebze dahi kalbimizden, gönlümüzden çıkarmayacağız, mazlumların sembolü yapacağız. Dünyanın her yerinde bu al bayrakla, Filistin, özgür Suriye bayrağı, tüm mazlumların bayrağı yan yana dalgalanacak"

    Halid Meşal konuşmasının sonunda öyle bir cümle kurdu ki, ben Kudüs’ü bin yıl önce korumaya çalışan Sultan Kılıçarslan ile şimdi koruyan Ahmet Davutoğlu’nu aynı anda andım.

    İşte Konya’yı onurlandıran o cümle;

"Merhaba Konya. Konya, kahramanlar şehri. Konya liderlerini doğuran bir şehirdir.

 

 

YORUMLAR
yemez
sadık demir
konya halkı artık uyandı çantada keklik olarak görüyordu konyayı
02 Ocak 2015 Cuma 00:17
94.123.201.218
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA