• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada ihracat süreci
23 Şubat 2011 Çarşamba 10:30

Konya'da ihracat süreci

Coğrafik olarak birinci, nüfus bakımından altıncı sırada olan Konya İli bilindiği gibi son açıklanan dış ticaret rakamlarına göre Türkiye genelinde ihracat bakımından 16. sırada yer almıştır.
Coğrafik olarak birinci, nüfus bakımından altıncı sırada olan Konya İli bilindiği gibi son açıklanan dış ticaret rakamlarına göre Türkiye genelinde ihracat bakımından 16. sırada yer almıştır. Bu durumun düzeltilmesi için öncelikle uluslararası pazarlar ve pazarlama odaklı müşteri ihtiyaç, talep ve tercihlerinden hareketle; pazara uygun fiyatlarla düşük maliyetle nitelikli üretim yapmamız gerekmektedir. Bulunduğumuz bölge itibariyle hem hammadde temini hem de üretilenin limanlara ve müşteriye ulaştırılmasında navlun önemli bir maliyet kalemini oluşturmaktadır. Bu amaçla gerekli alt yapı çalışmalarının yapılmaya başlandığı görülmektedir. 
 
İhracat ve uluslararası ticaret bir öğrenme sürecidir. Bu nedenle ben ihracat yapamam diye düşünmek yerine nasıl öğrenirim ve uygularım diye düşünmek gerekmektedir. Bir firmada ihracatı bilen insan kapasitesinin olmaması durumunda ihracat yapamam diye düşünmek doğaldır. Firmalarımızın bu bakımdan desteklenmesi için bünyelerinde çalışan elemanlara uygulamaya dönük ve ihracat ve dış ticareti öğretme garantili eğitiminin verilmesi gerekmektedir.
 
KTO Karatay Üniversitesi özellikle uluslararası pazarlardaki müşteri odaklı, talep edilebilir fiyatlar seviyesinde nitelikli üretim, dış ticaret insan kaynağı yetiştirilmesi konularında firmalarımıza öncelikli destek vermektedir. Üniversitemiz bünyesinde kurduğumuz ve Uluslarararası Ticaret Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Canıtez'in Müdürlüğünü yürüttüğü Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARSEM) aracılığıyla daha önce iki dönem düzenlediğimiz İhracatı-İthalatı Öğretme ve Staj Garantili kursların şu anda üçüncüsü düzenlenmiştir.
 
Sonuçları itibariyle kursu başarıyla tamamlayanların çalıştıkları firmalarına büyük katkısı yanında, işi olmadığı halde kursa katılan kursiyerlerin daha kolay iş bulduğu gözlemlenmektedir.  Halen açılmış 3. dönem kurs kontenjanı  yoğun ilgi nedeniyle dolmuş, başvuruların bir kısmı gelecek döneme kalmıştır. Ama yıl boyunca kurslarımız devam edecektir ve 4. Dönem Kurs Programını Mayıs 2011’de açmayı planlıyoruz. Bu yıl içinde ihracat ve ithalatı öğretme ve uygulama garantili 200 adet elemanı dış ticaret eğitimine tabi tutularak onların firmalarına katkıları izlenecek, firma elemanı olmayan kursiyerlerin ise bulmaları takip edilecektir.
 
Üniversitemiz İİBF Fakültesi bünyesinde bulunan Uluslar arası Ticaret Bölümü’nde halen uygulamalı eğitim alan öğrencilerimiz ise mezun olduklarında dış ticaret alanında uluslar arası çapta birer uzman olacaklardır. 
Üniversite olarak hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içinde Konya İli’nin ihracat rakamını 8 Milyar Dolar, aktif ihracatçı işletme sayısını da 2000’e çıkarma yolunda her türlü katkıyı sağlamaktır. Bu amaçla bir dış ticaret merkezi ve rekabet bilgi sistemi kurma çalışmalarımız son aşamasındadır. Bu merkez bölgemize dış ticarette önemli ivme kazandıracak, Konya ve bölge illeri ihracatta önemli yerlere getirecektir. Nitelikli eleman yetiştirmek üzere düzenlediğimiz kurslara ilave olarak merkezimiz aracılığıyla dış ticarette hukuksal yönler ve rekabet istihbaratına dayalı dış pazar araştırmaları bakımından firmalarımıza desteklerimiz yakında başlayacaktır.
 
Üniversitemiz bu yolla Konya ihracat rakamlarını yükseltmeye ve hak ettiği yere getirmeye katkıda bulunacaktır. Bu amaçla KTO Karatay Üniversitesi İhracat yapmak isteyenlerin ve uluslararasılaşma yolundaki işletmelerin yanındadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA