• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada hava kirliliği sorunu büyüyor
28 Ocak 2011 Cuma 22:10

Konya'da hava kirliliği sorunu büyüyor

Hava kirliliği ve sigara kullanımı, astım ve akciğer hastalıklarını tetikliyor. Konyada 2010 yılında 10 binin üzerinde kişi solunum rahatsızlığı nedeniyle hastanelere başvurdu
Konya’da sigara kullanımı ve hava kirliliğinin olumsuz etkisi, astım ve akciğer hastalıklarını tetikledi. 2010 yılında astım ve solunum yolu rahatsızlılarından dolayı 10 binin üzerinde kişi hastanelere başvururken, uzmanlar solunum yolu hastalıklarındaki artışın nedenini sigara ve hava kirliliğine bağladı. Sigara kullanımının, hava kirliliğinden iki kat daha fazla etki gösterdiğini belirten uzmanlar, özellikle küçük yaşta çocuklar ve yaşlıların kış aylarında koruyucu tedbirler alması gerektiğini açıkladı.
 
SİGARA ERKEKLERİ ETKİLEDİ
Konya’da 2010 yılının ilk 10 aylık periyodunda solunum yolu rahatsızlılarından dolayı hastanelerde yatan hasta sayıları 10 binleri buldu. 2010 yılı verilerine göre Konya’da Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ndan (KOAH) dolayı 5 bin 625 kişi tedavi için hastanede yatarken, erkeklerin sayısında büyük bir artış yaşandı. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı dolayısıyla hastanede tedavi gören 5 bin 625 kişinin 4 bin 93’ünü erkekler oluştururken, bu rakamın bin 532’sini ise kadınlar oluşturdu.
 
ASTIM KADINLARDA SIK GÖRÜLÜYOR
Astım hastalığından dolayı 2010 yılının ilk 10 aylık periyodunda Konya’da 3 bin 392 kişi tedavi gördü. Astım hastalığında ise kadınların yoğunluğu dikkat çekti. 2010 yılının ilk 10 aylık verilerine göre astım hastalığından dolayı Konya hastanelerinde 3 bin 392 kişi tedavi görürken bu rakamın 2 bin 482’sini kadınlar, 910’unu ise erkekler oluşturdu. Astım hastalığında kadın oranlarındaki fazlalık dikkat çekerken, KOAH’da erkeklerin rakamları üst seviyelerde olması uzmanlar tarafından sigara kullanımının erkeklerde daha yoğun olmasının etkisi olarak yorumlandı.
 
EN ÖNEMLİ ETKİ KİRLİLİK VE SİGARA
Solunum yolu hastalıklarının en önemli kaynağının hava kirliliği ve sigara olduğunu belirten Meram Tıp Fakültesi Hastanesi KBB Ana Bilim Dalı Uzmanı Yardımcı Doçent Doktor Mehmet Akif Eryılmaz, sanayinin geliştiği kentlerde solunum yolu hastalıklarının daha çok görüldüğünün söyledi. KOAH rakamlarında erkek oranlarındaki fazlalığın sigara kullanımından kaynaklandığını ifade eden Eryılmaz, “İnsanların doğadan ayrı olarak yaşamaya başlamaları, sanayinin gelişimi ve artan nüfusun etkisiyle iş merkezlerindeki yaşamın fazlalaşması astımı tetikleyici bir unsurdur. Kış aylarında artan hava kirliliği solunum hastalıklarındaki oranların yükselmesine neden oluyor” dedi.
 
Sigara kullanımı kaynaklı hastalıkların, hava kirliliği kaynaklı hastalıkları ikiye katladığını vurgulayan Eryılmaz, özellikle yaşlı ve çocukların koruyucu önlem almaları gerektiğini söyledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA