• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada hangi tesisler açılacak?
03 Kasım 2011 Perşembe 11:24

Konya'da hangi tesisler açılacak?

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan ve toplam maliyeti 8 milyar 365 milyon lira olan 111 tesis, 11 Kasım 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapılan ve toplam maliyeti 8 milyar 365 milyon lira olan 111 tesis, 11 Kasım 2011 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.
 
Açılışı yapılacak tesisler arasında Konya Seydişehir Taraşçı Göleti ve Sulaması, Konya Selçuklu Malas Göleti ve Sulaması, Konya Çumra İkinci Merhale Projesi BSA Kanalı 1. Kısım, Konya Gembos Derivasyonu ve Yeşildağ Sulaması da yer alıyor.
Alınan bilgiye göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığının 111 tesisi arasında, 5 baraj, 5 gölet, 11 sulama tesisi, 10 içmesuyu tesisi, 48 hidroelektrik santrali, 12 dere ıslahı ve taşkın koruma tesisi, 3 meteoroloji radarı, 5 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu, 6 kent ormanı ve mesire yeri ile 6 milli park projesi yer alıyor.

Yetkililer, söz konusu tesislerle yılda 7 milyar 100 milyon kilovatsaat elektrik üretileceğini, 721 bin 153 dekar tarım arazisinin sulanacağını, 124 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edileceğini, 2 il, 16 ilçe, 43 köy ve 23 bin 350 dekar arazinin taşkından korunacağını ve meteorolojik tahminlerin daha isabetli olacağını belirtti.

Tesislerle, vatandaşların nefes alabilecekleri mekanlara kavuşacaklarını kaydeden yetkililer, ''Milli Park ve Tabiat Parklarımızda halkımıza daha kaliteli hizmet sunulacak ve istiklalimizi kazandığımız topraklar hak ettiği değere kavuşacaktır'' dedi.

Açılışı yapılacak tesisler şunlar:

''Trabzon Atasu Barajı, Bolu Köprübaşı Barajı, Malatya Kapıkaya Barajı, Tekirdağ Çokal Barajı, Karaman İbrala Barajı, İzmir Çaltıkoru Barajı, Sinop Saraydüzü Barajı, Malatya Boztepe Barajı, İzmir Yortanlı Barajı, Çanakkale Bayramdere Barajı, Çorum Koçhisar Barajı, Çanakkale Çan Karakoca Göleti ve Sulaması, Çanakkale Ayıtdere Göleti, Çanakkale Yenice Hamdibey Asar Göleti ve Sulaması, Konya Seydişehir Taraşçı Göleti ve Sulaması, Konya Selçuklu Malas Göleti ve Sulaması, Konya Çumra İkinci Merhale Projesi BSA Kanalı 1. Kısım, Malatya Çat Projesi Derme ve Çerkezyazısı Sulaması, Konya Gembos Derivasyonu ve Yeşildağ Sulaması, Edirne İpsala Yeni Karpuzlu Sulaması, Adana Aşağı Ceyhan 4. Merhale 7YP1 Sahası Sulama Tesisleri, Adana Aşağı Ceyhan 4. Merhale 8YP1 Sahası Sulama Tesisleri, Gümüşhane Köse Barajı Sulaması, Burdur Belkaya Barajı Sulaması, Eskişehir Aşağı Kuzfındık Sulaması, Edirne Aşağı İpsala Projesi Telmata Sulaması, Sivas Kangal Üçöz Göleti Sulaması, Afyonkarahisar-Dinar Saz Arazileri Sulaması, Muğla Bodrum Yarımadası İçmesuyu ve İsale Hattı 1. Kısım, Bodrum Yarımadası İçmesuyu Tesisleri ve 2. Kısım İsale Hattı, Bodrum Yarımadası İçmesuyu Arıtma Tesisi, Adıyaman İçmesuyu İsale Hattı, Isparta Darıderesi Barajı ve İçmesuyu Tesisleri, Ağrı Yazıcı Barajı İçmesuyu İsale Hattı, Ağrı İçmesuyu Arıtma Tesisi, Bayburt İçmesuyu Tesisi, Çankırı İçmesuyu 2. Kısım İsale Hattı, Çankırı İçmesuyu 3. Kısım İsale Hattı, Karaman Ermenek HES, Afyonkarahisar Merkez Akarçay Islahı, Giresun Şehri Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, İzmir Şehri Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, Isparta Şehri Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, Rize Fındıklı Sümer Deresi 1. Kısım Islahı, Rize İyidere Vadisi Islahı, Hatay Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, Mersin Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, Ankara Çayı Islahı, Giresun Şebinkarahisar Alucra Çayı Vadisi T.K, Afyonkarahisar Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, Sivas Müteferrik Taşkın Koruma Tesisleri, İzmir, Antalya ve Hatay Meteoroloji Radarları, DMİ İzmir, Antalya, Afyonkarahisar ve Ankara Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonları, Diyarbakır Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu, Karabük Kent Ormanı ve Mesire Yerleri, Afyonkarahisar Kent Ormanları ve Mesire Yerleri, Zonguldak Mesire Yerleri, Çorum Osmancık Kent Ormanı, Bolu Tokadi Hayrettin Mesire Yeri, Sinop Ayancık Kent Ormanı, Çanakkale Gelibolu Tarihi Milli Parkı Projeleri, Kayseri Sultansazlığı Milli Parkı İdare ve Ziyaretçi Tanıtım Merkezi, Adıyaman Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı, Bartın Küre Dağları Milli Parkı, Ulukaya Milli Park İdare, Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi, Afyonkarahisar Başkomutan Tarihi Milli Parkı Kocatepe Savaş Alanları İzleme Seyir Platformu.''

Öte yandan açılışı yapılacak tesisler arasında, Adana, Adıyaman, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van ve Yozgat illerindeki özel sektör HES projeleri de yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA