• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da haftanın notları

23 Mart 2010 17:10

Yine tempolu, yine göz açıp kapayıncaya kadar hızlı geçen bir hafta oldu. Konya’nın bu temposuna artık alışmak gerek.

İlk notumuz Konya tarım fuarından. Bu yıl 8.si düzenlenen fuarın önemli yanı, açıkçası benim ilk kez bu kadar yoğun katılımlı fuara şahitlik edişimdir. Bu kadar ilginin olduğu başka bir fuar Konya’da hatırlamıyorum. Fikir versin diye söylüyorum; TÜYAP fuar alanında araç park edecek yer kalmadığı için, açılış günü bazı araçlar ancak Aksaray yolunda park edecek yer buldular. Fuarda sergilenen araçlar özellikle yeni model traktörler müthiş etkileyiciydi. Pek çok firma yeni ürünlerini ilk kez bu fuarda görücüye çıkarıyor. Bundan maksimum derecede istifade etmek gerek. Gerçekten çok güzel bir fuardı. Bu fuarın Konya’nın tümünü kapsaması ve o tarihlerde bir bayram havasıyla kutlanmasıyla etkinliği daha da artırabilir. Çünkü perşembe günü Mısır’dan bu fuar için özellikle gelen ziyaretçinin heyecanını Konya’nın da yaşaması gerek.

İkinci notumuz Ankara’dan. Geçtiğimiz hafta, Konyalı gazeteciler Meclis Başkanı başta olmak üzere bazı ziyaretler gerçekleştirdik. Açıkçası Meclis Başkanı M.Ali Şahin’in Konyalı heyete hem bu kadar zaman ayırmasını hem de bu kadar ilgisini beklemiyordum. Başkan Şahin’in Konya’ya ilgisi ve bilgisi sevindiriciydi.

Ankara’da gerçekleşen tüm ziyaretlerde önemli bilgi paylaşımlarımız oldu.Gerek TSE, gerek Anadolu Ajansı ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü. Faydalı ziyaretler olduğuna tüm arkadaşlar hem fikirdi. Ayrıca gidilemeyen daha pek çok kurum olduğu için o yerlere de yeni bir ziyaret programı yapılacak. Ankara ile teması kaybetmeme kararı aldık. Hele hızlı tren sefere başlarsa artık her gün Ankara'dayız!

Ankara’daki o ziyaret programını organize eden Ak Parti Konya milletvekili ve Meclis İdare Amiri Orhan Erdem’in çabasını hatırlatmalıyım. Özellikle akşam yemeğinde genel kurul çalışmalarına rağmen heyetle birlikte olan Ak Partili vekilleri anmamız lazım. Her salı yaptıkları toplantıdan feragat edip zamanlarını Konyalı Gazetecilere ayırdıklarını da söylemeliyim.

Diğer siyasi partilerinde davetine tüm gazeteciler olarak açık olduğumuz bilinmeli. Konyalı bir bürokratın dediğini de buraya yazıvereyim; “Eskiden insanların bir araya gelmemesi eleştirildi, şimdi bir araya gelmeleri eleştiriliyor”
Yine geçtiğimiz haftanın çok konuşulan fakat altı çizilmeyen bir konusu da Çanakkale Zaferinin yıldönümü kutlamalarıyla ilgiliydi. Konya’nın Çanakkale Savaşında en çok şehit veren şehir olduğunu bir kez daha bu vesile ile hatırlamalıyız. En çok şehit veren şehrin çocukları da geçen hafta Konya’da Çanakkale ile ilgili otuzun üzerinde program yaparak, bu zaferin önemini bir kez daha gösterdiler. Bu programların çok farklı içeriklerde olmasını da önemsemeliyiz.

Son notumuz siyasetten olsun. Ak Parti Konya’da merkez ilçeler başta olmak üzere taşrada da seçim kaybeden ilçelerde yeni bir düzenleme yapıyor. Hem ilçe yönetimlerinin parti ile bağlarını, yakınlığını güçlendirmek amacı hem de yöneticilerin niteliğini artırmak hedefleniyor. Bu bağlamda önümüzdeki günlerde çok daha önemli gelişmeleri ve yeni ilçe başkanlarını görebiliriz. İl Başkanlığı için pek çok isim geçti ve uzun süre gündemden düşmedi bu konu. Şimdi ilçeler için yeniden isim arayışları başlayacak ve belki onlarca isim tartışılacak. Konya için hayırlısı olsun temennimizi yineleyelim.

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA