• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada fırın uyarısı
16 Kasım 2011 Çarşamba 12:29

Konya'da fırın uyarısı

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, binaların depreme karşı dayanıklılığını etkileyen unsurlar içinde
Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, binaların depreme karşı dayanıklılığını etkileyen unsurlar içinde fırınların da yer aldığını belirterek, ''Bina altlarına fırın yapılması bizce de uygun değil'' dedi.
     Honça,  yaptığı açıklamada, Konya'nın pide ve ekmek fırınına adeta doyduğunu, sayıları aşırı derecede artan bu fırınların oluşan rekabet ortamı nedeniyle yaklaşık yüzde 20 kapasiteyle çalıştığını söyledi.
     ''Konya'da fırın enflasyonu var'' diyen Honça, binaların depreme karşı dayanıklılığını etkileyen unsurlar içinde fırınların da yer aldığını bildiklerini, bina altlarına fazlaca fırın yapılmaması teklifini yıllardır çeşitli toplantılarda yetkililere ifade edegeldiklerini belirtti.
    
     - İleri dönemde tahliyesi gerekiyor -
    
     Bu girişimlerinin sonucunda 24 Eylül 2010 tarihinde çıkarılan İş Yeri Açma Yönetmeliği'nde bina altlarına fırın yapılmasının öngörülmediğini ifade eden Honça, şunları kaydetti:
     ''Ancak yönetmelikteki bu hüküm, 'her binanın altındaki fırın depreme etkendir' anlamına gelmiyor. Fakat zamanla fırındaki sıcaklığın, betondaki nesneleri ısıtıp soğutarak, betonun bir topraksı hale gelmesine neden olduğunu bilim adamları söylemişlerdir. Sayın Prof. Dr. Ahmet Ercan da bunu dile getirmiştir. Biz de Sayın Hocama kısmen de olsa katılıyoruz. Ama ne yapmak lazım, bundan sonra onun çözüm yolunu bulmamız lazım. Bunu yaparken ruhsatlandırılmış fırınların da illaki kapatılması söz konusu olmaması gerekir ama zamanla, daha sağlam şartlara gelebilecek iş yerleri yapılması gereği vardır. Bina altlarına fırın yapılması bizce de uygun değil. Konya'da zaten yeterince pide ve ekmek fırını yapılmıştır. Artık buna 'dur' denmesinin de zamanı gelmiştir. Kötü binalarda bulunan, hijyenik olmayan pide ve etliekmek fırınlarımızın ileriki dönemde tahliyesi gerekmektedir. Kapatılması yanlış olur ancak teknik olarak esnafımızı da mağdur etmeden çözüm getirilmesi gerekir.''
    
     - İnşaat Mühendisleri Odası: ''Fırın tek etken değil'' -
    
     İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ali Çınar ise depremde çöken binaların tek nedeninin altındaki fırınlar olmadığına dikkati çekti.
     Çınar, devam etti:
     ''Bir deprem ülkesindeyiz, depreme dayanıklı bina yapıp, zayıf binaları güçlendirmemiz lazım. Projelerde dükkanı fırın olarak dizayn etmediğiniz halde fırın olarak kullanırsanız tabi ki bina için risk oluşturur. Kaçak yapılarda eğer fırın varsa o da risk teşkil eder. Bunu sadece fırının yol açtığı ısıyla değerlendirmek doğru bir yaklaşım olmaz. Bu betonla alakalı bir durumdur. Kalitesiz beton kullanılmışsa ısıdan ziyade soğuktan da etkilenir. Bir yapı fırın olarak dizayn edilirse, yatılımı da gerektiği gibi yapılırsa bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA