• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada ezanların muhteşem düeti
27 Temmuz 2012 Cuma 12:39

Konya'da ezanların muhteşem düeti

Fatih Sultan Mehmetin vasiyeti Konyada yaşatılıyor. Konyada tarihi öneme sahip İplikçi ve Şerafettin Camilerinde okunan karşılıklı ezanlar dinleyenleri mest ediyor.

Konya’nın Karatay İlçesindeki tarihi İplikçi Camii ile Şerafettin Camiinde her gün öğle ve ikindi vakitlerinde iki farklı cami müezzinin belli makamlara uyarak karşılıklı okudukları mukabele ezanı şeklindeki uygulama vatandaş tarafından beğeni topluyor. Müezzinlerin en güzel ses ve makamlarla süsledikleri bu ezana kulağınızı ve kalbinizi açmamanız mümkün değil. Yaklaşık bir ay önce başlatılan bu uygulama Konya’nın manevi iklimine dem vuruyor.

İplikçiden öğle ve ikinde vakitlerinde yükselen rast makamındaki ezana hemen çaprazındaki Şerafettin Camii'nden yükselen müezzinin sesi karşılık veriyor. Birbiriyle adeta atışan ve sesinin güzelliğini yarıştırırcasına karşılıklı ezan okuyan müezzinler, yoldan gelip geçen vatandaşların kulak kabarttığı bir ilgiye mahzar oluyorlar.

Tarihçiler çift ezan okuma geleneğinin Fatih Sultan Mehmet'in bir vasiyeti olduğu ve Fatih'in çift minaresi bulunan bütün Selatin camilerinde yakın tarihe kadar çifte ezan okunmasını vasiyet ettiğini ve bu geleneğin zaman içinde aksadığını aktarıyor.

Konya’da bir ay önce başlatılan bu uygulama ile Fatih’in vasiyeti yerine getiriliyor. İplikçi Camii müezzini hafız Mevlüt Küçükgözlü’nün bas çıkan sesini aynı tonda karşılayan ve semaya gönderen Şerafettin Camii'nin müezzini hafız Ali Tellal’ın bu muhteşem ezan düeti dinleyenleri etkiliyor. İplikçi Camiinde müezzinlik yapan ve aynı zamanda ezan kursu formatör öğreticisi olarak Konya’daki din görevlilerine yönelik ezan kursları da veren hafız Mevlüt Küçükgözlü, “Ezan sesli zikrin zirvesi, ibadet ve ubudiyetin özü, kurtuluşun muştusudur. Müekked bir sünnet olan ezan, dünyanın dört bir yanında Allah'ın birliğini, büyüklüğünü, Efendimiz'in risaletini haykıran bir rahmet sığınağı gibidir. Bu nedenle ezan, duadır, fazilettir, ibadettir, zikirdir, nurdur, namazdır, diriliştir, direniştir, fetihtir, düşüncedir, uyanıştır, kurtuluştur, vakittir, müjdedir, şehadettir, tevhide yapılan yükseliş ve yüceliş çağrısıdır. Ezanlarımızı tatlı, makamlı okuduğumuz için ayrı bir lezzeti oluyor ve herkesin dikkatini çekiyor. İnsanlara ilk tebliğ ezandır, daveti iyi yaparsanız yolu başka istikamete giderken bu davette letafet varsa yolunu buraya çevirirler. Önemli olanın aynı sesleri çıkaran iki müezzinin bu işten zevk alarak okuması olduğunu” ifade eden Küçükgözlü, “İplikçi Camii hangi perde ve sesten ezana başlarsa Şerafettin Camiide aynı usul ve makamla bu ezana mukabele ediyor. Birimiz susuyor diğeri başlıyor, biri başlıyor diğeri susuyor. Bu durum ezanın ruhuna uygun bir şekilde okunması hususunda gösterdiğimiz hassasiyetle Konya’nın manevi atmosferinin değişmesine vesile oluyor. Bizde bundan son derece zevk alıyoruz” dedi. Ezanın dünya üzerinde her saniye, her dakika ve her saat hiç ara verilmeden okunduğunu dile getiren Küçükgözlü, “Konya’da ezanın bu denli güzel okunmasında rahmetli hafız Ahmet Kirtiş hocamızın büyük emeği var. Bizler onun öğrencisiyiz üstadın öğretileri doğrultusunda mesleğimizi eda ediyoruz. Bu vesileyle de hocamızı rahmetle anıyoruz dedi.

Eğer ezanların bu muhteşem düetine, bir davetin asudeliğine tanık olmak istiyorsanız İplikçi ve Şerafettin Camileri sizleri bekliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA