• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada Enerjide Özelleştirmenin Etkileri paneli
26 Haziran 2010 Cumartesi 17:48

Konya'da 'Enerjide Özelleştirmenin Etkileri' paneli

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ile Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) Ankara ve Konya Şubesi tarafından 'Enerjide Özelleştirmenin Etkileri' adlı panel düzenlendi
     İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi konferans salonunda, düzenlenen panelde, enerjide ve diğer alanlarda yapılan özelleştirmelerin etkileri anlatıldı.
     EMO Konya Temsilcisi Ali Kemal Başaran, elektrik enerjisinin ucuz, kaliteli kesintisiz, zamanında, güvenilir, hukuk kurallarına ve yönetmeliklere uygun şartlarda sahip olmanın herkesin temel hakkı olduğunu belirtti.
     Elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerinin özelleştirilmesinin, diğer kamu kuruluşları ve tesislerin özelleştirilmesinden farklı olduğuna dikkat çeken Başaran, özelleşen diğer kurumların alternatifinin olduğunu, ancak elektrik enerjisinin alternatifinin olmadığını vurguladı.
     Enerji dağıtımı yapan şirketlerin, elektrik alan abonelere daha iyi hizmet vermesi gerektiğini anlatan Başaran, 'Şirketin abonenin kullandığı elektrik parasını zamanında yatırmayanların elektriklerini kesmesi müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre hakkı ise, tüm abonelere elektrik enerjisini zamanında kaliteli ve ucuz olarak vermek de asli görevidir' dedi.
     CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ise, özelleştirmelerde çıkar ilişkisi olduğunu bildirdi.
     Özelleştirmelerin, kamu yararını gözetmesi gerektiğini savunan Kart, bu durumun aksine özelleştirmelerin ardından istihdamın azaldığını, verimin düştüğünü ve kamu yarının gözetilmediğini söyledi.
     Kutsal değerlerin istismar edilerek özelleştirme yapıldığını öne süren Kart, 'Kamu kaynaklarını talan ediyorlar. Seydişehir'de özelleştirmesi yapılan fabrika 4 milyar dolarlık, ama 300-500 bin dolara satılıyor. Birbirini besleyen bir yolsuzluk mekanizması oluştu. Özelleştirme kavramları kullanılarak yolsuzluk yapılıyor. Devlet yolsuzlukların denetimini yapmıyor, çünkü gerçeklerin ortaya çıkmasını istemiyor' diye konuştu.
     Panele, EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ebru Akkün Yalçın, EMO Ankara Şubesi Sayman Üyesi Taylan Özgür Yıldırım da panelist olarak katıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA