• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada en çok yerli turist kazandırıyor
28 Temmuz 2009 Salı 17:21

Konya'da en çok yerli turist kazandırıyor

Yüz binlerce turisti ağırlayan Konya'da esnaf daha çok yerli turistlerin alışverişlerinden kazanıyor.
Yüz binlerce turisti ağırlayan Konya'da esnaf daha çok yerli turistlerin alışverişlerinden kazanıyor.

Yabancıların alışverişi tadımlık yaptıklarını belirten şehir esnafı, yerli turistin ise akrabalarını düşünerek çok ürün satın aldığını söylüyor.

Taşıdığı Selçuklu izleriyle kültür turizmi açısından cazibe merkezi olan Konya, Mevlana müzesinin de etkisiyle her yıl yüz binlerce turisti ağırlıyor. Kente gelen turistlerin sayısında her yıl yaşanan artışa paralel olarak esnafın kazancı da yükseliyor.

İşletme sahiplerinin verdiği bilgilere göre, Konya'ya gelen yerli turistler yabancılara göre daha fazla alışveriş yapıyor. Yerli turistlerin ödediği parayla yüzü gülen esnaf, yabancı turistlerin daha çok otellere döviz bıraktığını belirtiyor. Genellikle şekerleme ve hediyelik eşya satın alan yerli turistlerin Konya'ya yaklaşık 25 milyon TL para kazandırdığı kaydediliyor.

Mevlana Caddesi'nde hediyelik eşya ve şekerleme satan Giba Şekerleme Satış Temsilcisi Bahattin Gezgin, yabancı turistlerin genellikle tadımlık şeker veya lokum aldığını söyledi.

Yerli turistlerin ise eş ve dostlarını da düşünerek çokça alışveriş yaptığını ifade eden Gezgin, "Yabancılarda hediye etme alışkanlığı yok. Lokum şekerlemenin ne olduğunu bilmeyenler bile oluyor. Dini ve kültürel açıdan da bizde hediyeleşme sünnettir." dedi.

Arı Hediyelik Eşya Satış Temsilcisi Zekeriya Aydoğan ise, yabancı turistin daha az alışveriş yapmasını turizm firmalarına bağladı. Turistlerin serbest davranamadığını belirten Aydoğan, firmaların turistleri anlaştığı yerlere götürdüklerini dile getirdi.

Tur şirketlerinin Konya'yı konaklama yeri olarak tercih etmediklerini anlatan Aydoğan, "Turistler Konya'da gezdikten sonra geceyi ya Kapadokya'da ya da Antalya'da geçiriyor. Şehri gezerken de alışverişe fazla vakit ayıramıyor." diye konuştu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Almula Turizm Yatırım ve İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Şahiner de sorunun esnaftan kaynaklandığını savundu.

Esnafın gerekli tanıtım ve reklâmı yapmadığına işaret eden Şahiner, "Tur düzenleyen firmalar zor şartlarda getirdiği turisti kaptırmak istemez. Çünkü yatırım yaparak getirmiştir ve anlaşmalı olduğu yerlerde alışveriş yapmasını sağlamak ister." ifadesini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA