• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada Ebelerin sorunları tartışıldı
04 Mayıs 2014 Pazar 11:41

Konya'da Ebelerin sorunları tartışıldı

Konya’da 5 Mayıs "Dünya Ebeler Günü” münasebetiyle düzenlenen toplantıda ebelik mesleğinin sorunları tartışıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonundaki programa, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğü’nün farklı birimlerinde görev yapan ebeler katıldı. Ebelik mesleğinin sorunlarının tartışıldığı toplantıda, riskli gebelikler için alınabilecek kurumsal önlemler, yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde gebelere yönelik genel sağlık bilgisi, doğru beslenme ve egzersiz eğitimlerinin verilebileceği, Doğum Akademisi, Gebe Okulu ve Gebe Sınıfları gibi projeler, ebelere yönelik Doğum Koçluğu, Ultrasonografi ve Non Stres Test (NST) gibi sertifika programları ile hizmet içi eğitimler düzenlenmesi ve özlük haklarında yapılabilecek iyileştirmeleri ele alındı.
İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, “Öncelikle mesleğin kıymetini bilmek gerekiyor. Ebelik, iki can emanet edilen kutsal bir meslektir. Sağlıklı bir gebeliğin ardından dünyaya gelen sağlıklı bir bebeğin geleceğimiz için önemini hepimiz biliyoruz. Büyük bir özveri ile çalışan ebelerimizin, bu sürecin sağlıklı ve mutlu bir şekilde sonlanması için gösterdikleri gayret takdire şayandır” dedi.
Personel memnuniyetini arttırmanın önemine de değinen Yrd. Doç. Dr. Küçükkendirci, “Biliyoruz ki; personel memnuniyeti arttıkça hasta memnuniyeti de artıyor. Bu nedenle personel memnuniyetini arttırmak için de çalışıyoruz. İlçelerimizin sağlık hizmetlerini değerlendirmek için gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde, değerlendirme toplantılarımızın dışında her sağlık birimine gidiyor ve sağlık çalışanlarımızın sorunlarını dinliyoruz” şeklinde konuştu.
Normal doğumların konforunun, bebeğe olan olumlu etkilerinin ve doğum sonu iyileşme sürecinin gebeye doğru anlatılmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Küçükkendirci, “Tıpta hastalık değil, hasta vardır. Her gebenin kendi durumuna göre değerlendirilmesi de çok önemli. Anneler bizim, bebekler bizim, bu toplum için yapılacak her iş bizim için büyük önem taşıyor. Bugün konuştuğumuz konuları bir rapor halinde Sağlık Bakanlığı’na göndereceğiz. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu mesleği fedakârca ve büyük bir özveri ile yürüten, ana ve çocuk sağlığı hizmetlerinin temel taşı tüm ebe arkadaşlarımızın ebeler gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA