• Konya15 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya’da destek yüzde seksen

11 Mart 2014 Salı 11:36

Tarihi seçime günler kaldı, ortalık yine toz duman. Başbakan Erdoğan ve ailesiyle ilgili dezenformasyon başta sosyal medya olmak üzere tüm araçlarda hız kesmeden devam ediyor. Tek hedef seçilmiş meşru hükümeti düşürmek. Sonrasında devleti tüm birimleriyle kontrol altına almak.

Bu konuları ısrarla yazıp çiziyoruz da, tabanda halkın bu olaylara bakışı ne, nasıl karşılıyorlar tüm bu olup bitenleri öğrenmek için hafta sonu, Konya’nın Sarayönü, Kadınhanı, Ilgın ve Akşehir ilçelerini canlı görüp tahlil yapma fırsatımız oldu.

Son söyleyeceğimizi başta söyleyiverelim o zaman. Anadolu insanı Başbakan Erdoğan’a sonuna kadar sahip çıkıyor. Yapılan tüm yanıltıcı haberler, ters tepmiş büyük çoğunluk Ak Parti iktidarı ve Başbakan Erdoğan’a komplo kurulduğunu düşünüyor.

Bu dört ilçede ortalama 100 kişiyle yüz yüze görüştük. Görüştüğümüz kişilerin farklı partilerden olmasına özelikle dikkat ettik ki, yanıltıcı bir yorum yapmayalım. Düşüncelerini sorduğumuz MHP’ye oy vereceğini söyleyen kişilerin yüzde 70’i Başbakan Erdoğan’ın ülkeye yaptıkları yatırımları saygıyla karşıladıklarını, son olaylarda cemaatin Başbakan Erdoğan’a tuzak kurduğuna inandıklarını söylediler. CHP’li seçmen Konya kırsalında açıkçası çok fazla yok. Zorla birkaç kişi bulduk, onlarda her iki tarafında yanlış yaptığı gibi siyasi cevap vermeyi tercih ettiler.

Bu bölgede Saadet Partisi oldukça hareketli. Çok sayıda SP’li seçmenle görüştük. Parti tercihleri belli, ancak olup bitenin yorumunu istediğimizde, ülkesini seven herkesin yaptığı yorumu yapıyorlar; “Bunlar hain, Türkiye’yi satmaya kalktılar, yıllar önce 28 Şubat’ta hocamızı da satmışlardı”

Açıkçası Konya taşrasının bu kadar paralel yapı karşıtı olacağını hesap etmemiştim. Hatta birkaç yerde paralel yapıya öyle kızıyorlar ki, argo tabirle üstü açılmamış küfürler ediyorlar. En azından böylesini ben pek duymadım!

Bu hattaki ilçelerdeki genel görüntüye baktığımızda Ak Parti  açısından sonuç hiç olumsuz görünmüyor.

Sarayönü’de bağımsız aday yine iddialı. Ancak belde ve köylerin ilçe başkanı için de oy kullanacak olması Ak Parti’nin şansını her yerde artırmış. Sarayönü buna en güzel örnek. Sadece merkezde seçim olsa işi zor olan Ak Parti, köy ve beldelerden gelecek oylar ile seçimin  favorisi.

Kadınhanı’nda şuan belediye başkanı MHP’li ancak yine köy ve beldeden gelecek oylar Ak Parti adayı Nuri Ödük’ü oldukça şanslı kılıyor. O gün seçim çalışması yapan vekil İlhan Yerlikaya’da  önemli faktör. Tabi, Kadınhanı’nın vekilden beklentisi biraz daha yüksek.

Ilgın, şehirleşme anlamında daha gelişmiş. Ak Partili başkan H.İbrahim Oral yeniden aday gösterildi. Seçim karargahında görüştüğümüz Oral’ın seçimle ilgili pek bir sıkıntısı görünmüyor. Paralel yapıyı en sert eleştirenlerin başında Başkan Oral geliyor, “Bunların yaptıkları hainlik, ülkenin bu kadar kazanımı bir çırpıda yok etmek istedi satılmışlar” diye tepkisini sert dile getiriyor.

Akşehir, Nasrettin Hoca memleketi. Ak Parti mevcut adayını değiştirmiş, halk tarafından rağbet gören Salih Akkaya yeni başkan adayı. Akşehir rasyonel tercih yapıyor. Başkan hükümet tarafından olursa daha çok yatırım alırız diyor, bu istikrar bozulmasın kanaatleri hakim. Bu yüzden yerel düşünüp genel kanaatlerini gösterecekler gibi.

Görüştüğümüz halkımızın yüzde 80’i son gelişmelerde Başbakan’a komplo kurulduğunu düşünüyorlar. Haliyle tercihlerini hükümetten yana yapacak büyük bir kitle var.Son yapılan anketlerde bunu gösteriyor. Konya taşrası Başbakan Erdoğan’ın yanında olduğunu net olarak gösterdi.

Gün azalıyor, süre daralıyor. ATV yayınında Başbakan Erdoğan’ın vekiller ve bakanlarından bu süreçte gereken desteği görmediğini söylemesi, açıkçası şimdiye kadar yazdıklarımızı haklı çıkardı.

Tarih, yapılanları ve yapılmayanları, yazılanları, yazılmayanları ve yazmayanları kaydediyor. Sonra ben duymadım, görmedim, bilemedim demesin kimse.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA